VPI Avenger RefVPI Avenger Ref

VPI Avenger Reference

 

VPI Avenger Reference wyróżnia się wśród wszystkich innych gramofonów na świecie, osiągając niedościgniony poziom personalizacji i wielofunkcyjności. VPI Avenger Reference oferuje najwyższą z możliwych jakość w zakresie konfigurowalnych gramofonów. Umożliwia instalację aż trzech ramion o dowolnej długości i marce producenta. Wyróżnia się unikalnym systemem napędowym Magnetic Drive System który zarezerwowany jest wyłącznie dla referencyjnych produktów firmy VPI. 

Plinta Avengera to kanapkowa konstrukcja łącząca ze sobą naprzemiennie warstwy akrylu i aluminium. Pomiędzy warstwami zastosowano specjalne materiały tłumiące połączone ściśle z główną strukturą wspartą na trzech izolowanych narożnikach. Wszystko to jest zblokowane przy pomocy trzech narożnych stalowych filarów, trzech trzpieni i bloku łożyska. Narożne filary są podstawami dla ramion i mają pokrętła do regulacji wysokości. Filary łączą się ze stożkowymi stabilizatorami w izolacyjnej podstawie podobnej do tej z modelu Prime. W pełni regulowane podstawy do ramion są wykonane z aluminium 6061 dla zachowania sztywności i prawidłowego uziemienia. Podstawy ramion pozwalają na regulację VTA w trakcie pracy. Wykonane z toczonego metalu pokrętła pozwalają na bezproblemowe wypoziomowanie gramofonu. Stop 6061 stosowany jest na przykład w przemyśle lotniczym (do budowy skrzydeł, pokryw silników, stateczników) i morskim (do budowy kadłubów). Cechuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi (sztywność) oraz świetną odpornością na korodowanie. 

Avenger Reference ma unikalny system napędowy Magnetic Drive System. Jest to ekstremalnie wyrafinowana i ultra droga technologia napędu bezpośredniego. Pracują w nim dwa talerze: napędowy i górny. Talerz napędowy o wadze 11,34 kg jest także wykonany z aluminium 6061 i przymocowany do 5/8-calowego wału z utwardzonej stali nierdzewnej. Wał przechodzi przez obydwa talerze i sięga do dolnej części łożyska. Dolne łożysko pracuje w kąpieli olejowej. Utwardzana kulka obraca się w panewce z fosfobrązu i opiera na tarczy oporowej z tworzywa PEEK. Tarcza przyjmuje pełne obciążenie obydwu talerzy o łącznej wadze13,6 kg. Górny talerz spoczywa na odwróconym łożysku PTFE Super Lube, ale ruch obrotowy na tym łożysku jest znikomy, dzięki czemu tarcza oporowa się nie zużywa. Silne magnesy w talerzu napędowym ciągną magnesy w talerzu górnym i wprawiają go w ruch zapewniając przy tym niski poziom zakłóceń i dobre tłumienie. Kołysanie i drżenie (wow and flutter) są na bardzo niskim poziomie. Sprawdzone przez VPI wkładki (między innymi Lyra Atlas, Ortofon A95, Shure Ultra 500, Sound-Smith Hyperion) nie reagowały w zauważalny sposób na obecność magnesów w talerzach. Podobny brak interakcji dotyczy także wielu innych topowych wkładek różnych specjalistycznych producentów.

Na standardowym wyposażeniu VPI Avenger Reference znajdują się: ramię VPI JMW-12 3DR wykonane w technologii 3D z okablowaniem Nordost Reference, regulator prędkości i stabilizator obrotów ADS (Analog Drive System), jedna podstawa dla ramienia, docisk do płyt wykonany ze stali nierdzewnej o wadze 800g, obręcz dociskowa na zewnętrzny obwód płyty (Periphery Outer Ring Clamp), nóżki antywibracyjne Avenger Reference oraz synchroniczny silnik prądu zmiennego Prime (24 bieguny, 300 obr/min)

 

Historia

VPI Avenger Reference stanowi kulminację 12 lat prac projektowych i marzeń swoich konstruktorów. Projekt plinty gramofonu Avenger powstał bowiem już ponad 12 lat temu w głowie Harry Weisfelda, założyciela firmy VPI. Jednak podczas wdrażania pomysłu w życie realizacja projektu została wstrzymana ze względu na ograniczone moce produkcyjne limitowane koniecznością zaspokojenia wysokiego popytu na produkty VPI. Prototyp Avengera odłożono więc na półkę w magazynie. Harry Weisfeld zajął się tworzeniem nowego gramofonu - modelu Classic - który z miejsca stał się sensacją na rynku. Nie było to jednak urządzenie bazujące na planach Avengera. Niedługo po tym jak ujrzał światło dzienne model Prime, podczas robienia porządków w firmowym magazynie, w którym mieli spotkać się dystrybutorzy VPI na szkoleniu, odkryto zapomniany prototyp Avengera. To wydarzenie zmotywowało Harry’ego do wznowienia prac nad projektem ,,Tri-Poda” (jak go niegdyś nazwał). Efektem podjętych działań stało się wprowadzenie na rynek referencyjnego modelu Avenger i jego jeszcze bardziej udoskonalonej wersji - Avenger Reference. 

 

Dostępne opcje dla modelu Avenger Reference:

  • Dodatkowe ramiona gramofonowe
  • Dodatkowe podstawy pod ramiona gramofonowe
  • Nóżki o pneumatycznym zawieszeniu.

 

Gramofon:

  • Obudowa kanapkowa wykonana z połączonych ze sobą warstw akrylu i aluminium. Pomiędzy warstwami znajduje się specjalny materiał tłumiący drgania.
  • Chassis gramofonu posiada trzy narożne filary ze stali nierdzewnej. Mogą one jednocześnie pełnić funkcję podstaw do montażu trzech ramion o dowolnej długości, wytwarzanych przez dowolnego producenta.
  • Analog Drive System (ADS) to najwyższej jakości stabilizator obrotów, zapewniający optymalną szybkość i dokładność pracy napędu.
  • Zewnętrzny, precyzyjny i cicho pracujący silnik synchroniczny AC o 300 obr./min, którego obudowa została wykonana z aluminium.
  • Wysoko precyzyjne odwrócone łożysko.
  • Talerze wykonane z aluminium typ 6061, o łącznej wadze 13,6 kg.
  • Ramię JMW 12-3DR wykonane w technologii 3D i okablowane przewodami Nordost Reference.
  • Avenger Reference Feet to najwyższej jakości, firmowe nóżki antywibracyjne, wykonane z aluminium i zamontowane w izolacji z Delrinu, celem uzyskania optymalnych właściwości izolacyjnych i redukcji wszelkich szumów.  

 

Specyfikacja:

  • Wow and flutter:  >.1%
  • Dokładność szybkości obrotów: <.03%
  • Szum (rumble): >75 dB
  • Wymiary: 53,5 x 38,3 cm
  • Waga: 24,5 kg