Electrocompaniet
EC Living
Electrocompaniet wprowadza w życie koncepcję modułowego systemu audio-wideo. Urządzenia z serii EC Living wyposażono w łączność bezprzewodową. Można je wykorzystać zarówno do rozbudowy posiadanego sprzętu, jak i stworzenia nagłośnienia od podstaw.
Nacisk położono na trzy aspekty: elastyczność, wygodę użytkowania i jakość wykonania. Tworzące linię EC Living urządzenia to moduły, które można zestawiać w zależności od aktualnych potrzeb. Sprawdzą się zarówno w sytuacji, kiedy potrzebujemy posłuchać radia, w klasycznym trybie stereo jak i w rozbudowanych instalacjach wielostrefowych i kinie domowym aż do 7.4.
Jakość wykonania ma być zauważalna od razu, dlatego Electrocompaniet zdecydował się pozostawić produkcję w swojej fabryce w Norwegii. EC Living powstają z aluminium, drewna oraz wysokiej jakości materiałów i podzespołów, z których znakomita większość jest wytwarzana w Norwegii. Spokojną, skandynawską estetykę opracowano tak, aby pasowała do wystroju współczesnych wnętrz.
Docelowo seria EC Living będzie obejmować siedem urządzeń. Aktualnie w sprzedaży są dostępne dwa: bezprzewodowy głośnik z wbudowanym streamerem Tana SL-1 oraz pomocniczy Tana L-1. Zgodnie z koncepcją modułową, Tana SL-1 może działać osobno, jak inne głośniki bezprzewodowe, ale można ją także połączyć z Taną L-1, tworząc w ten sposób ładny, zgrabny i powabny system stereo. Co więcej, kilka SL-1 daje możliwość zbudowania instalacji multiroom i nagłośnienia wielu stref w całym domu. Jedynym warunkiem jest rozprowadzenie sieci Ethernet albo stabilna łączność Wi-Fi w każdym pomieszczeniu.
Do sterowania głośnikami EC Living Electrocompaniet napisał specjalną aplikację, działającą w środowiskach iOS i Android. Umożliwia ona obsługę wszystkich funkcji i ustawień, niezależnie od stopnia rozbudowy systemu.
Wbudowany w SL-1odtwarzacz strumieniowy może odbierać muzykę bezpośrednio ze smartfonu lub tabletu dzięki usługom AirPlay i Spotify Connect. Współpracuje także z dyskami sieciowymi, nośnikami USB, internetowymi rozgłośniami radiowymi oraz fabrycznie zainstalowanymi aplikacjami: Tidal, Spotify, WiMP i Qobuz. Obsługiwane są wszystkie popularne formaty plików, jak wav/wave, flac, mp3, wma, AAC+, Vorbis, ape, a nawet AC3 i DTS. Maksymalne parametry odbieranego sygnału to 24 bity/192 kHz oraz DSD128. W połączeniu bezprzewodowym możliwa jest transmisja plików do 24 bitów/96 kHz. Kompatybilność ze źródłami muzyki jest bardzo duża i jedynym, co musi zapewnić użytkownik, jest dobre łącze internetowe – kablowe albo Wi-Fi.
Sygnał można też dostarczyć przewodowo do dwóch wejść cyfrowych: optycznego i koaksjalnego. Oprócz nich SL-1 wyposażono w gniazdo Ethernetu oraz USB, do podłączenia dysku zewnętrznego.
Tana L-1 i SL-1 różnią się tylko (i aż) obecnością streamera. Poza tym są nie do odróżnienia. Mają identyczny kształt, sztywne aluminiowe obudowy, tekstylne maskownice i dopracowane akcenty wykończenia. Do wyboru przewidziano trzy warianty tych ostatnich: czarne, srebrne i miedziane. Maskownica jest czarna. Electrompaniet deklaruje, że raz wybraną kolorystykę można będzie zmienić w trakcie użytkowania. Wystarczy zamówić inne elementy zewnętrzne.
Od strony akustycznej, Tana jest dwudrożnym bas-refleksem, pracującym pod kontrolą DSP. Do zasilania wykorzystano wzmacniacz o mocy 150 W w klasie AB.
Pierwsze modele z serii EC Living są już dostępne w Polsce. Tana SL-1 kosztuje 3680 zł, a Tana L-1 2980 zł. Pozostałe – wśród nich aktywny subwoofer, wzmacniacz ze streamerem, a nawet odtwarzacz plików audio i wideo z funkcją łączności bezprzewodowej – powinny się pojawić w pierwszym kwartale 2017.