WB Precision P2.0WB Precision P2.0WB Precision P2.0

Wilson Benesch P2.0
dwuipółdrożna kolumna podłogowa

 

Seria Precision ustanawia nowy poziom jakości w zakresie podstawowej linii zestawów głośnikowych marki Wilson Benesch, implementując nowoczesne firmowe technologie, które zostały opracowane w ciągu ponad trzydziestu lat istnienia firmy. Trzy dekady badań i rozwoju technologicznego leżą u podstaw sukcesów zespołu projektantów marki Wilson Benesch. Seria kolumn Precision oferuje kluczowe firmowe technologie zawarte w nowoczesnych obudowach. Zaimplementowanie wielu technologii z serii referencyjnej, widać we wzornictwie serii Precision. Dzięki znaczącym inwestycjom w proces produkcji zestawów głośnikowych oraz dzięki bezkompromisowemu podejściu w kwestii doskonalenia produkcji i jej wydajności, seria Precision, podobnie jak referencyjna linia kolumn, powstaje w całości w firmowym zakładzie. W procesie produkcyjnym serii Precision marka Wilson Benesch wykorzystuje własny park maszynowy precyzyjnych obrabiarek CNC.

 

Firmowe technologie

 

Głośnik wysokotonowy Leonardo powstał dzięki zastosowaniu iteracyjnego procesu projektowego, w ramach którego wcześniej opracowano tweetery Fibonnaci i Semisphere. Jednak w przeciwieństwie do tych szerokopasmowych konstrukcji Leonardo nie korzysta z hybrydowej kopułki jedwabno-węglowej tylko z kopułki jedwabnej co skutkuje uzyskaniem płaskiego pasma przenoszenia aż do wartości 24kHz. Jego geometrycznie zoptymalizowana, przednia ścianka, wykonana z polimeru i włókna węglowego, spokrewniona jest z tą z referencyjnego modelu Eminence. Komponent ten jest w całości produkowany przez Wilson Benesch dzięki zastosowaniu  najnowszej techniki druku 3D. Działa on niczym falowód gwarantując optymalne rozpraszanie i charakterystykę fazową. Tak jak tweeter Semisphere, również Leonardo posiada firmowy, pierścieniowy magnes neodymowy zamontowany w tylnej komorze przetwornika. Ta otwarta konstrukcja zapewnia optymalną drogę rozchodzenia się zarówno energii akustycznej jak i cieplnej, co jest niezbędnym wymogiem gdy konstrukcja przetwornika dąży do osiągnięcia super niskiego poziomu zniekształceń.

 

Głośniki niskotonowe/średniotonowe Tactic II udoskonalane są do perfekcji przez dekady stopniowego rozwoju i mozolnych badań. Opracowane we współpracy z Uniwersytetem Sheffield Hallam z zastosowaniem supernowoczesnej metody symulacji FEA. W serii Precision zastosowano trzecią wersję tej technologii, której pierwotną wersję wprowadzono na rynek dzięki wspieranemu przez brytyjski rząd projektowi badań. Membrany powstałe na bazie polipropylenu (Isotactic Polypropylene) opracowano we współpracy z profesorem Wardem z Uniwersytetu w Leeds. Tactic II ustanawiają nowe standardy w zakresie optymalnej sztywności i samotłumienia, dzięki czemu możliwym staje się zastosowanie jak najprostszych projektów zwrotnic. Tactic II posiadają mocne neodymowe magnesy z metali ziem rzadkich zamknięte w układzie napędu opracowanym przez ekspertów z Uniwersytetu w Sheffield. Nietypowy projekt magnesów współgra z lekką ale jednocześnie sztywną membraną polipropylenową celem stworzenia jak najwydajniejszego przetwornika. Tactic II to referencyjnej klasy technologia, stosowana w nagradzanych wielokrotnie modelach topowych kolumn Wilson Benesch, takich jak Resolution, Cardinal i Endeavour, która obecnie dostępna jest w przystępniejszej cenowo serii Precision.

 

Technologia obudowy. Zaawansowane technologicznie obudowy to jeden z wyróżników kolumn marki Wilson Benesch już od samego początku jej powstania. Jako pionier zaawansowanych obudów kompozytowych opartych na włóknach węglowych Wilson Benesch wykorzystał swoje kilkudziesięcioletnie doświadczenia w tworzeniu nowej serii zestawów głośnikowych. Hybrydowa, wielomateriałowa konstrukcja serii Precision prezentuje supernowoczesne technologie w dziedzinie konstrukcji obudów kolumn. W górnej i dolnej części obudowy kolumny z serii Precision zastosowano specjalne ,,czapy" z bloków aluminium wykonane z użyciem superprecyzyjnych obrabiarek CNC. Nie tylko pełnią one funkcję szczytowej i najniższej ścianki kolumny, ale stanowią także podstawy montażowe do mocowania jej pionowych ścianek i usztywnienia konstrukcji. Ścianki przednią i tylną także wykonano z wysokiej jakości aluminium, a ścianki boczne z drewna. Aby optymalnie usztywnić konstrukcję kolumn zdecydowano się na zastosowanie gwintowanych wewnętrznych metalowych prętów spinających ze sobą elementy aluminiowe i odpowiednio usztywniających całą konstrukcję kolumn. Oprócz tego wewnątrz stosowane są rurowe wzmocnienia i profile tłumiące w kształcie litery U.

 

Wilson Benesch oferuje szereg opcji kolorystycznych w całej serii Precision. Wszystkie elementy aluminiowe są lakierowane proszkowo w kolorze czarnym lub białym. Boki głośników są dostępne w kilkunastu wersjach wykończenia. Można wybierać spośród wersji o wyglądzie materiałów naturalnych (drewno, kamień, skóra) jak również z lakierów w jednolitych kolorach.

 

Specyfikacja:

Przetworniki:

 • 1 x 25mm (1”) przetwornik wysokotonowy Leonardo
 • 1 x 170 mm (7”) przetwornik średniotonowy WB Tactic II
 • 1 x 170 mm (7”) przetwornik niskotonowy WB Tactic II 

Zwrotnica:

 • przetwornik wysokotonowy – minimalistyczne filtry drugiego rzędu
 • przetwornik średniotonowy – brak filtrowania, przetwornik połączony bezpośrednio ze wzmacniaczem
 • przetwornik niskotonowy – filtry pierwszego rzędu z cewką rdzeniową

Obudowa:     

 • Kompozytowa konstrukcja hybrydowa
 • Górna i dolna ścianka wykonana z bloków aluminium frezowanych na maszynach CNC
 • Gwintowane pręty spinające kluczowe elementy konstrukcyjne
 • Strojone porty bass refleksu umieszczone w spodniej części obudowy
 • Aluminiowe rurowe wzmocnienia oraz specjalne profile tłumiące w kształcie litery U

Pomiary:    

 • Impedancja: nominalna 6Ω / minimalna 4Ω
 • Efektywność: 89dB/2,83V
 • Pasmo przenoszenia: 34Hz – 24kHz +/- 2dB