WB OmniumWB OmniumWB Omnium

Wilson Benesch Omnium
hi-endowe kolumny podłogowe

 

Po niedawnej, oficjalnej premierze na wystawie w Monachium, od lipca 2022 na polskim rynku będą dostępne hi-endowe zestawy głośnikowe Wilson Benesch Omnium. Omnium to potężne podłogowe kolumny wykorzystujące wyniki badań materiałowych przeprowadzonych w ramach międzynarodowego, europejskiego projektu SSUCHY. Owocem tych badań są nowe biokompozyty z hybrydowych włókien naturalnych i biopolimerów. W oparciu o te materiały wyprodukowano z naturalnych, odnawialnych materiałów nowej generacji skorupę A.C.T. 3Zero Monocoque do kolumn Omnium. Nawet stosowana wcześniej żywica została zastąpiona biożywicą. W niezależnych badaniach potwierdzono, że nowa konstrukcja jest pod względem sztywności i tłumienia znacznie lepsza od A.C.T. Monocoque poprzedniej generacji. Zmianie uległy nie tylko same materiały, proces produkcji skorupy też został udoskonalony.

Głośnik wysokotonowy Fibonacci Tweeter bazuje na wprowadzonym w 2012 roku głośniku Semisphere. Przednia płytka głośnika Fibonacci jest wykonana z kompozytu węglowego i tworzy geometrycznie zoptymalizowany falowód, dopasowany dokładnie do promieniowania hybrydowego jedwabno-węglowego przetwornika. Przednia płytka i układ napędowy są odsprzęgnięte od reszty chassis głośnika. Dzięki tym rozwiązaniom technicznym uzyskano płaską charakterystykę przenoszenia, szeroką dyspersję i optymalną integrację z głośnikiem średniotonowym Tactic 3.0. Opracowany samodzielnie magnes neodymowy ma otwartą architekturę i jest precyzyjnie obrobiony, aby zapewnić optymalną transmisję zarówno dla energii cieplnej jak i akustycznej. Wszystko to pozwala uzyskać bardzo niskie zniekształcenia.

Głośniki Tactic 3.0 stosowane do odtwarzania niskich i średnich tonów są zaprojektowane zgodnie z firmową filozofią projektową. Zachowano membranę z izotaktycznego polipropylenu, co ma zapewnić optymalną równowagę sztywności i tłumienia. Właściwości zastosowanego materiału pozwoliły zastosować wykorzystywaną już wcześniej konstrukcję toru średniotonowego bez zwrotnicy, z głośnikiem zasilanym bezpośrednio ze wzmacniacza. Bezpośrednie połączenie daje zerowe zniekształcenia fazowe. W głośniku zastosowano też element opisany wzorem Fibonacci'ego, co zapewniło prawidłowe zbocze opadania charakterystyki bez zastosowania cewki indukcyjnej, rozciągnięte pasmo przenoszenia sięgające 4kHz i płaską charakterystykę w zakresie pracy. Wilson Benesch preferuje mniejsze głośniki do odtwarzania zakresu basu aby uzyskać jak najlepsze odtwarzanie transjentów. Odpowiedź schodkowa głośników basowych Omnium jest niemal dokładnie taka sama jak dla głośników średniotonowych.

Oprócz skorupy A.C.T. 3Zero Monocoque kolejnym elementem obudowy jest kompozytowa część górna z włókien węglowych czyli Stealth. Skomplikowana forma tego elementu służy rozpraszaniu energii fal dźwiękowych. Podobnie jak Eminence, także Omnium ma stopę wykonaną z aluminium. Element ten ma schodkową strukturę i jest wykonywany z 80-kilogramowego bloku aluminium. Po obróbce waży 38 kg i poprzez 14-milimetrowe spinające śruby kontroluje energię górnej części obudowy wytwarzając nacisk o wartości jednej tony.

W zakresie niskich tonów stosowana jest konstrukcja typu isobaric, gdzie para zwróconych do siebie przodami i pracujących synchronicznie głośników tworzy jeden system. W Omnium zastosowano trzy takie zespoły głośników 170mm dla zakresu niskiego basu. Oprócz tego niskie częstotliwości odtwarza pojedynczy głośnik 170mm Tactic 3.0, górną część basu kolejny 170mm głośnik Tactic 3.0, średnie tony głośnik 170mm Tactic 3.0, a wysokie tony wspomniany Fibonacci Hybrid Tweeter.

Cena detaliczna w standardowym wykończeniu (Carbon / Premium Black) wynosi 499.000 zł/parę a za wersję w jednym z wykończeń Premium  516.900 zł/parę.

Dane techniczne:

 • Efektywność ... 89dB
 • Impedancja nominalna .... 4,5Ω
 • Zalecana moc wzmacniacza .... minimum 100 W
 • Pasmo przenoszenia .... 28Hz - 30kHz +/- 2dB
 • Wymiary WxSxG ...180 x 28 (sama obudowa, maksymalna szerokość podstawy 59cm) x 63 cm
 • Masa .... 140 kg (dolny moduł 110kg, górny moduł 30kg)
 • Głośniki:
  - 1x 25mm WB Fibonacci Hybrid Tweeter (wysokotonowy)
  - 1x 170mm WB Tactic 3.0 (wyższy bas)
  - 1x 170mm WB Tactic 3.0 (średniotonowy)
  - 1x 170mm WB Tactic 3.0 (niski bas)
  - 3x 170mm WB Isobaric Drive System Bass (niski bas)