Wilson Benesch
Endeavour

 

Niemal dokładnie, 250 lat temu, został zwodowany jeden z najsłynniejszych statków Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii – HMS Endeavour. Dla uczczenia rocznicy tego doniosłego wydarzenia, najnowsze zestawy głośnikowe Wilson Benesch, otrzymały nazwę po tym słynnym statku, którego kapitanem był James Cook, angielski żeglarz i jeden z największych odkrywców nowych lądów.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/James_Cook

 

Elegancki kształt kolumn Endeavour jest nawiązaniem do flagowego Cardinala. Endeavour posiada zoptymalizowany geometrycznie kompozytowy panel górny, identyczny profil maskownicy, identyczne kolce oraz takie same standardowe wykończenie w jedwabistej czerni co model Cardinal. Seria Geometry do której należą oba modele ustanawia nowy poziom jakości dla Wilson Benesch.

 

Wilson Benesch nie podąża konwencjonalnymi ścieżkami. Najpierw Cardinal a teraz Endeavour, każdy z nich stanowi nadzwyczaj śmiały wyraz dążeń firmy. Są one wyjątkowe pod względem jakości wykonania, zastosowanych materiałów, projektu zwrotnicy i oczywiście ze względu na swoją estetykę. Endeavour definiuje na nowo pojęcie supernowoczesnego produktu. W fazie jego projektowania nie poczyniono jakichkolwiek oszczędności. Każda z kolumn mierzy 147 cm i waży ponad 100 kg. Potężny izobaryczny układ dwóch przetworników pracuje w specjalnie zaprojektowanej aluminiowej ramie, która zamocowana jest do wykonanej ze stopu podstawy. Na niej zamontowano monolityczną obudowę z włókien węglowych. Jednolity, pięknie ukształtowany panel górny, porty bassrefleksu umieszczone na spodniej ściance oraz dwa przetworniki pracujące w układzie izobarycznym znajdujące się u dołu kolumn stanowią o niezwykłości Endeavour.

 

Warto zauważyć, iż w modelu Endeavour wprowadzono po raz pierwszy na świecie nowe rozwiązanie, polegające na zastosowaniu materiału z włókien węglowych, który tworzy Nano Obudowę (Nano Tech  Housing) znajdującą się wewnątrz komory basowej. Rozwiązanie to zapewnia optymalny stosunek objętości powietrza znajdującego się wewnątrz kolumny. Obudowa Endeavour oferuje zadziwiająco korzystny stosunek sygnału do szumu, doskonałą koherencję i znikomo niskie zniekształcenia spowodowane konstrukcją zestawów głośnikowych. Noga podstawy Endeavour jest swoistą kotwicą tych kolumn. Gwarantuje ona, iż energia emitowana przez ekstremalnie dynamiczne głośniki będzie zawsze odpowiednio uziemiona od podłoża. Izolację od podłoża wzmacnia zastosowanie takich samych kinematycznych kolców jak w modelu Cardinal. Podobnie jak w wielu innych modelach Wilson Benesch, rodowane miedziane gniazda służące do podłączenia kabli głośnikowych znajdują się od wewnętrznej strony stopy, dzięki czemu zachowany jest piękny wygląd kolumn.

 

Endeavour powstają z wykorzystaniem firmowych przetworników elektroakustycznych Wilson Benesch zastosowanych w unikalnej konfiguracji, na którą składa się jeden przetwornik średniotonowy Tactic-II umieszczony nad półsferycznym tweeterem, pod którym pracują dwa przetworniki niskotonowe w układzie izobarycznym. Każdy detal konstrukcyjny Endeavour wyraża jakość i wyrafinowany luksus, które stały się cechami charakterystycznymi produktów Wilson Benesch.

 

Wilson Benesch Endeavour redefiniują pojęcie luksusowych kolumn podstawkowych.

 

film: http://youtu.be/BTy7ptqJ99o