ACT ONEACT ONEACT ONEACT ONEACT ONE

Wilson Benesch
A.C.T. One Evolution

 

Wilson Benesch, czołowy brytyjski producent zestawów głośnikowych, ma przyjemność zaprezentować najnowszy model kolumn z serii Geometry – A.C.T. One Evolution.

 

A.C.T. One Evolution to pełnozakresowe, czterodrożne, kolumny podłogowe, w których zastosowano najnowsze firmowe technologie w dziedzinie: konstrukcji obudowy i przetworników elektroakustycznych. Technologie te zostały zaczerpnięte z referencyjnego modelu Cardinal.

 

Mierząca 1,2 metra wysokości obudowa A.C.T. One Evolution stanowi niecodzienne połączenie precyzyjnie wykonanego ze stopu metali panelu przedniego i ścianek bocznych z pozostałą częścią obudowy stworzonej z wykorzystaniem technologii zaawansowanych kompozytów. A.C.T. Monocoque to struktura kompozytowa w której optymalizacji uległ kierunek ułożenia włókien węglowych, dzięki czemu uzyskano lepsze tłumienie rezonansów i poprawę stosunku szumu do sygnału. Nadzwyczajna sztywność charakteryzująca konstrukcję A.C.T. Monocoque pozwala na pozbycie się jakichkolwiek wewnętrznych wzmocnień, stosowanych standardowo w celu redukcji rezonansów obudowy. 

 

Każda sztuka A.C.T. One Evolution wyposażona jest w trzy firmowe przetworniki Tactic II oraz w firmowy tweeter Semisphere. Każdy szczegół technologiczny związany z firmowymi głośnikami został zaprojektowany przy zastosowaniu najwyższej klasy oprogramowania 3D Dassault CAD/CAM. 

 

W zakresie reprodukcji średnich tonów, Wilson Benesch postanowił zaimplementować technologię pochodzącą bezpośrednio z flagowego modelu Cardinal. Dwuczęściowa obudowa A.C.T. One Evolution posiada optymalizowany akustycznie górny moduł w którym zamontowano pojedynczy głośnik średniotonowy Tactic II i tweeter Semisphere. 

 

Tuż poniżej tweetera Semisphere, znajduje się 7 calowy przetwornik Tactic II, przeznaczony do odtwarzania niższych średnich tonów, a przy okazji lokujący kopułkę wysokotonową w samym sercu firmowego systemu Troika - trzech głośników odpowiedzialnych za reprodukcję średnicy. Redukcja poziomu skomplikowania budowy zwrotnicy i ilości zastosowanych w niej elementów przekłada się bezpośrednio na znaczący postęp w jakości brzmienia średnicy.

 

W samym sercu systemu Troika znajduje się firmowy tweeter - Hybrid Dome Technology Semisphere. Jest to najwyższej klasy przetwornik opracowany dla jak najwierniejszej reprodukcji dźwięków wysokiej częstotliwości. Firmie Wilson Benesch zajęło ponad 20 lat pozyskanie odpowiedniej wiedzy umożliwiającej opracowanie własnego przetwornika wysokotonowego posiadającego membranę wykonaną z jedwabiu i włókna węglowego. Ta hybrydowa membrana stanowi odejście od standardowo stosowanych rozwiązań, polegających na użyciu twardych materiałów do konstrukcji szeroko-zakresowych tweeterów. Naturalny dźwięk reprodukowany przez kopułkę Semisphere współgra z otwartością średnicy co pozwala na uzyskanie wybitnej spójności brzmienia charakteryzującego się  zachwycającą sceną dźwiękową i szczegółowością.

 

Niskie tony A.C.T. One Evolution są odtwarzane za pośrednictwem 7 calowych przetworników Tactic II. Podobnie jak w przypadku głośników średniotonowch, posiadają one mocne neodymowe magnesy z metali ziem rzadkich zamknięte w układzie napędu opracowanym przez ekspertów z Sheffield University. Nietypowy projekt magnesów współgra z lekką ale jednocześnie sztywną membraną polipropylenową celem stworzenia jak najwydajniejszego przetwornika niskotonowego. Poprzez zamontowanie Tactic II wewnątrz 26 litrowej obudowy udało się uzyskać maksymalny zakres dynamiki, głęboki i mocny bas oraz precyzyjne niskie tony.                                             

 

A.C.T. One Evolution są najnowszym wcieleniem oryginalnego projektu kolumn A.C.T. który powstał 20 lat temu. Wprowadzone na rynek w 1995 roku, A.C.T. One były jak na swoje czasy rewolucyjną konstrukcją, a ich pochyła górna ścianka stała się pierwszym tego rodzaju projektem w historii. Konstrukcja najnowszego modelu świadczy o ewolucji koncepcji, która w logiczny sposób prowadzi do osiągnięcia tego co niemożliwe – perfekcji. 

 

Pomimo niezaprzeczalnych nawiązań do klasycznego projektu A.C.T. nowe One Evolution są bezsprzecznie członkiem coraz liczniejszej rodziny kolumn z serii Geometry. Wizualne nawiązania do wcześniejszych modeli widać na przykład w kształcie nóżek i podkładek pod kolce. Podobnie jak w modelu Cardinal i Endeavour terminal umożliwiający podłączenie kabli głośnikowych został umieszczony pod cokołem.

 

Parametry techniczne:

  • Skuteczność: 89 dB
  • Impedancja nominalna: 6 Ω nominalna, 4 Ω minimalna
  • Pasmo przenoszenia: 34 Hz – 30 kHz
  • Zalecana moc wzmacniacza: 50 W
  • Wymiary (S x W x G): 22,5 x 119 x 40 cm
  • Waga: 46 kg/szt.