VTL Siegfried Series IIVTL Siegfried Series II

VTL Siegfried Series II – Referencyjne,
monofoniczne wzmacniacze mocy

 

Począwszy od swojego debiutu w 2003 roku, monobloki VTL Siegfried Reference były uznawane za lidera w świecie referencyjnych wzmacniaczy dużej mocy, zarówno ze względu na łatwość użytkowania jak i muzykalność. Znane były też jako pierwsze wzmacniacze lampowe z prawdziwą automatyczną polaryzacją (Auto Bias) i wykrywaniem usterek (Fault Sensing), a także z technologią precyzyjnej stabilizacji zasilania. Dzięki temu Siegfried zaskarbił sobie lojalność i uznanie wśród poważnych miłośników muzyki na całym świecie. W nowej wersji Siegfrieda Series II całkowicie przebudowano całą ścieżkę sygnału. Udoskonalenia obejmują w pełni zbalansowany, różnicowy stopień wejściowy, sterujący różnicowym rozdzielaczem fazy i przeciwsobnym stopniem wyjściowym o obniżonej impedancji. Transformator wyjściowy został znacznie poprawiony, ma on w pełni zrównoważoną konstrukcję z sekcjonowanymi uzwojeniami. Inżynierskie kompetencje VTL podnoszą znaną jakość dźwięku innowacyjnego Siegfrieda Reference na jeszcze wyższy poziom.

 

Nowe monobloki Siegfried Reference zyskują też brzmieniowo na krótszej, szybszej i w pełni zrównoważonej pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego, ale bez stosowania sprzężenia globalnego. Pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego całkowicie eliminuje dzwonienie i nie wymaga kompensacji pojemnościowej dla zachowania krytycznej integralności fazy oraz informacji. W rezultacie wzmacniacz pozostaje stabilny nawet przy najbardziej wymagających obciążeniach. Regulowane i precyzyjnie stabilizowane układy zasilania anody, siatki i polaryzacji utrzymują stały punkt pracy lampy wyjściowej nawet przy zmiennym napięciu zasilania, a stabilność krytycznych układów zasilania owocuje stabilnością tonalną i spójnością brzmieniową, zwłaszcza przy odtwarzaniu dynamicznych, kompleksowych sygnałów. Nową funkcją jest dostępna dla użytkownika zmiana współczynnika tłumienia (Damping Factor). Pozwala ona na regulację impedancji wyjściowej wzmacniacza poprzez zmianę wielkości ujemnego sprzężenia zwrotnego. Impedancja może być dokładnie dopasowana do gustu słuchacza, a także w celu poprawy kontroli podłączonych głośników, tak aby uzyskać najlepsze osiągi. Dostępne są następujące 4 nastawy:

 

1. LOW - Najmniejszy współczynnik tłumienia, dobra kontrola głośników, najbardziej naturalny dźwięk

2. MED - Lepsza kontrola głośników, z pewnym wpływem na jakość dźwięku

3. HI - Najlepsza kontrola głośników, z nieco większym wpływem na jakość dźwięku, ale dla głośników, które potrzebują takiej kontroli poprawa brzmieniowa jest jednoznaczna

4. MAX - Maksymalny współczynnik tłumienia, ale wpływ na brzmienie jest zauważalny

 

Oprócz tego wzmacniacz został dostrojony przy pomocy wysokojakościowych kondensatorów Mundorf silver oil, co dało słodsze, bardziej rozciągnięte wysokie tony oraz charakter tonalny średnich tonów o bardziej relaksującym charakterze, z lepszą spójnością i płynnością. Kondensatory stopnia wejściowego także są zbocznikowane. Nawet krótka sesja odsłuchowa nowych monobloków Siegfried Series II pokazuje udaną implementację nowej technologii. Średni bas ma większą potęgę i kontrolę, a krytyczny zakres średnich tonów z większą łatwością odzwierciedla naturalny koloryt instrumentów i tembr. Zwiększone poczucie kontroli w krytycznych zakresach średniego basu i średnich tonów pozwala też na uzyskanie całkowicie naturalnego i swobodnego brzmienia wysokich tonów. Ze swoją potężną mocą Siegfried zawsze wyróżniał się osiąganą bez trudu szybkością, dynamiką i prawdziwą kontrolą dolnego zakresu, z niemal organiczną jakością basu. Wraz z nową wersją nawet na niskich poziomach głośności można cieszyć się niuansami i mikrodynamiką muzyki. Siegfried Series II z łatwością przechodzi od odtwarzania najdelikatniejszych, intymnych utworów do największych orkiestrowych fanfar. Wzmacniacz osiągnął idealną równowagę pomiędzy nieskrępowaną potęgą i niewymuszoną finezją.

 

Lista najważniejszych cech:

 1. W pełni zbalansowany układ różnicowy – sygnał niesymetryczny daje sygnał zbalansowany na wyjściu.
 2. Przeprojektowane, w pełni zrównoważone stopnie wejściowy i sterujący, obsługujące sygnały o większej rozpiętości, charakteryzujące się szerszym pasmem i lepszą stabilnością.
 3. Brak globalnego sprzężenia zwrotnego.
 4. Krótsza, szybsza pętla sprzężenia zwrotnego dla lepszej kontroli charakteru tonalnego bez przesunięć fazowych.
 5. Lepsza obsługa różnych obciążeń z większą stabilnością sygnału.
 6. Wzmacniacz jest bezwarunkowo stabilny, bez potrzeby kompensacji pojemnościowej.
 7. Nowe źródło prądowe dla zmniejszenia uszczerbku w trybie single-ended.
 8. Stopień wyjściowy o obniżonej impedancji dla lepszej kontroli głośników.
 9. Znacznie zwiększone sekcjonowanie i sprzężenie w zrównoważonym, firmowym transformatorze VTL, dla szerszego pasma i eliminacji dzwonienia.
 10. Dostępne dla użytkownika ustawienie współczynnika tłumienia (damping factor) aby optymalnie dopasować impedancję wyjściową do głośnika.
 11. Funkcjonalności sterowane mikroprocesorowo
  - Przełączanie trybów tetroda/trioda
  - Automatyczna polaryzacja (Auto Bias), detekcja usterek (Fault Sensing)
  - Ograniczanie prądu rozruchowego
  - Funkcja gotowości; ze zredukowanym prądem lamp dla przedłużenia ich żywotności
  - W pełni dwukierunkowe sterowania RS-232
 12. 650 watów na kanał w trybie tetrodowym; 330 watów na kanał w trybie triodowym
 13. Wykorzystuje 12 lamp 6550 lub KT-88 na monoblok.
 14. Regulowane, precyzyjnie stabilizowane zasilanie anody i siatki dla zapewnienia stałego punktu pracy; dyskretne i stabilizowane zasilanie dla stopni wejściowego i sterującego dla większej rozdzielczości i lepszych barw.
 15. Regulowane i precyzyjnie stabilizowane zasilanie polaryzacji dla lepszej rozdzielczości sygnału i tłumienia szumów oraz większej izolacji od zmian zasilania sieciowego; punkt pracy stopnia wyjściowego nie zmienia się przy flutuacjach zasilania sieciowego.
 16. Poprawiona autoregulacja polaryzacji i wykrywanie usterek przystosowane do pracy w trybie zrównoważonym różnicowym; wzmacniacz jest w pełni zabezpieczony przed awarią lampy wyjściowej; nie ma potrzeby precyzyjnego doboru lamp wyjściowych.
 17. Wszystkie kondensatory w ścieżce sygnału typu Mundorf silver oil. Jak sama nazwa wskazuje, do produkcji zostało użyte wysokiej czystości srebro, a zwoje są nasycone specjalnym olejem, opracowanym dzięki wielokrotnym eksperymentom i testom odsłuchowym.
 18. Bocznikowanie kondensatorów zasilacza kondensatorami foliowymi dla lepszej rozdzielczości wysokich częstotliwości.
 19. Panel frontowy z ekstrudowanego aluminium z luksusowym, nowoczesnym wyglądem – dostępne wersje czarna i srebrna.
 20. Precyzyjnie stabilizowane zasilanie B+ oraz siatki.
 21. Sztywna konstrukcja i poprawiona wentylacja dla niższej temperatury pracy.
 22. Możliwość fabrycznej aktualizacji poprzedniej wersji Series I do wersji Series II.

 

Specyfikacja wzmacniacza mocy Siegfried Series II Reference Monoblock

 • Zestaw lamp: 12 x 6550 lub KT-88, 1 x 12AT7, 2 x 12BH7
 • Moc wyjściowa: tetrodowa 650W, triodowa 330W
 • Gniazda RCA i XLR
 • 20Hz - 20kHz <3.5% THD na 5 omach
 • Czułość wejścia: zmienna w zakresie 1-2V, zależnie od ustawienia współczynnika tłumienia
 • Impedancja wejściowa: 45 komów
 • Ustawienie obciążenia: 5 omów
 • Optymalny zakres obciążenia: 4 - 8 omów
 • Odstęp sygnał/szum: -110dB, 120 Hz
 • Wymiary SxGxW: 29 x 61 x 61 cm
 • Masa: 90kg/szt. (monoblok bez opakowania, 147kg z opakowaniem)