VPI Classic 2022

VPI Classic Signature

 

Linia produktów Classic składa hołd wielkim gramofonom z dawnych lat, które były synonimami najwyższej jakości konstrukcji gramofonów analogowych. Classic okazał się być bestsellerem sprzedaży wśród wszystkich gramofonów VPI i nadal zachowuje pozycję lidera. Wyniki sprzedaży i entuzjastyczne recenzje światowej prasy oparte są na wspaniałym dźwięku I nadzwyczajnej stabilności obrotów talerza, która spotykana jest zazwyczaj w konstrukcjach kosztujących powyżej 20 tysięcy USD.

 

VPI Classic Signature to najnowszy z linii gramofonów Classic, które od dawna są najlepiej sprzedającymi się gramofonami VPI i jest tak nie bez powodu. Classic Signature, stanowi znaczący krok do przodu w dziedzinie jakości odtwarzania dźwięku i estetyki wyglądu. Nigdy wcześniej VPI nie oferował takiego arcydzieła w tym przedziale cenowym. Najnowszy Classic posiada solidną, nierezonującą laminowaną jednoczęściową obudowę MDF dostępną w trzech pięknych wykończeniach: Black Ash, Piano Black i Walnut (Czarny matowy, Czarny lakier fortepianowy, Orzech). Chassis jest zespolone z grubą na ¾ cala konstrukcją kanapkową (tzw. sandwich), wykonaną z aluminium oraz stali i przymocowaną do wierzchniej warstwy, dzięki czemu chassis waży całe 13,6 kg. Wbudowany precyzyjny synchroniczny silnik prądu przemiennego AC o prędkości 300 obr./min i niskim poziomie hałasu napędza koło pasowe z dużą dokładnością sięgającą do +/- 0,0005". Talerz o wadze ponad 9 kg, wykonany z obrabianego aluminium oraz stali nierdzewnej, został osadzony na tzw. odwróconym łożysku.

 

Classic Signature jest oferowany w komplecie z ramieniem JWM-10-3D-Gimbal o długości 10 cali a samo ramię jest wykonane w technologii 3D. Posiada możliwość regulacji VTA/SRA ,,w locie".

 

Dźwięk jaki odtwarza Classic Signature jest potężny, pełen powietrza wokół instrumentów i szokuje swoją szybkością. Stabilność szybkość obrotów jest na poziomie dorównującym najlepszym gramofonom świata, bez względu na ich cenę. Classic Signature zapewnia także świetny balans tonalny.

 

 

Najważniejsze cechy gramofonu:

 • Talerz o masie ponad 9 kg wykonany ze stali i aluminium typ 6061 oparty jest na odwróconym łożysku.
 • Łożysko talerza wykorzystuje precyzyjnie wykonany wałek z utwardzaną i polerowaną kulką, która spełnia normę skali twardości Rockwella 60. 
 • Moment obrotowy jest przekazywany gumowym paskiem bezpośrednio na talerz dookoła centralnej osi układu łożyska, dzięki czemu ograniczono wszelkie szumy i zminimalizowano efekt  huśtania się talerza na boki.
 • Stabilność obrotów talerza jest porównywalna ze stabilnością obrotów taśm matek w profesjonalnych magnetofonach szpulowych. Dzięki niezwykle stabilnemu montażowi układu silnik – talerz – ramię nie występują jakiekolwiek przypadkowe ruchy mogące skutkować niestabilnością obrotów. Skutkuje to nie tylko uzyskaniem wyjątkowej poprawy w zakresie stabilności obrotów ale także umożliwia odtwarzanie najcichszych detali dźwięku zapisanych na płytach winylowych.
 • Specjalna konstrukcja Classic Signature zapobiega pojawieniu się sprzężenia zwrotnego na urządzeniu. Gramofon może znajdować się w pobliżu czterech pracujących subwooferów wyposażonych w 15 calowe głośniki i nie ma to wpływu na jakość odtwarzania płyty winylowej.
 • Niskoszumowy silnik o 300 obrotach na minutę z niezwykłą precyzją (+/- .0005”) porusza talerzem gramofonu. 
 • Nadzwyczaj stabilna, nierezonująca, jednoelementowa laminowana plinta gramofonu. To nie jest drewniana rama. Rdzeń plinty wykonano z ciężkiego, laminowanego bloku MDF o grubości 5 cm zespolonego z grubą na ¾ cala konstrukcją kanapkową (tzw. sandwich), wykonaną z aluminium oraz stali i przymocowaną do wierzchniej warstwy silikonem i długimi śrubami spinającymi wszystkie warstwy. Plinta waży ponad 13,5 kg i jest konstrukcją całkowicie odporną na wszelkie rezonanse.
 • Na wyposażeniu znajduje się wykonany ze stali nierdzewnej krążek dociskowy VPI.
 • Rodzaje wykończenia: czarny wysoki połysk, czarny mat, orzech na wysoki połysk.
 • Specjalne nóżki antywibracyjne gramofonu Classic Signature, zostały zapożyczone z kosztującego 40 000 $ modelu HW40. Sprzedawane osobno kosztują 2600 zł za komplet czterech sztuk.
 • Wkładka nie znajduje się na wyposażeniu gramofonu.

 

Dane techniczne:

 • Kołysanie i drżenie (wow and flutter): < 0.1%
 • Dokładność prędkości obrotów: w granicy 0.1%
 • Rumble: >70 dB
 • Wymiary (szer. x głęb. x wys.) : 520mm x 393mm x 241mm
 • Całkowita waga: 29,5 kg

 

Dostępne opcje:

 • Zewnętrzny stabilizator z regulacją obrotów Analog Drive System (ADS) zapewniający cichą pracę silnika z idealną prędkością i bez mikro zmian w obrotach wywołanych zakłóceniami w linii energetycznej. 
 • Obręcz dociskowa zakładana na zewnętrzny obwód talerza gramofonu VPI (Periphery Ring Clamp). Waży ponad 3 kg a jej zadaniem jest wyprostowanie zewnętrznych obrzeży płyty winylowej oraz zwiększenie docisku płyty do talerza. Spłaszczając zewnętrzne krawędzie płyty winylowej zwiększa zdolność wkładki do śledzenia, usuwa niepożądany rezonans i poprawia odtwarzanie szczegółów, co pozwala usłyszeć więcej muzyki (i usłyszeć ją wyraźniej i czysto). Pierścień pomoże również wydłużyć okres trwałości wkładki, ułatwiając prawidłowe zawieszenie i nacisk podczas śledzenia rowków płyty. Dramatycznie i natychmiast zwiększy wydajność dowolnego gramofonu VPI.