VPI Avenger DirectVPI Avenger Direct

VPI Avenger Direct

 

Opierając się na naszej znanej trójnożnej konstrukcji chassis gramofonów Avenger, model Avenger Direct wykorzystuje firmową technologię napędu bezpośredniego Direct Drive i łączy ją z serią Avenger. Gramofony z serii Avenger zawsze były znane jako konstrukcje umożliwiające rozbudowę, oferując właścicielowi możliwość zamontowania do trzech ramion dowolnego modelu lub długości. Ponadto Avenger Direct wykorzystuje rozwiązania w zakresie izolacji od podłoża z naszego gramofonu Titan, włącznie z nóżkami o zawieszeniu pneumatycznym.

 

Serce Avenger Direct pochodzi z naszego sprawdzonego modelu HW-40 Anniversary Direct Drive. Umieszczony w specjalnie zaprojektowanej i obrabianej maszynowo obudowie, napęd bezpośredni z chwilą włączenia przycisku jest gotowy do natychmiastowego rozpoczęcia pracy z prędkością 33 lub 45 obrotów na minutę. Napęd bezpośredni osiąga sprawność 93% oraz moment obrotowy 2.68 Nm/sec. Można rozpędzić 11 kilogramowy talerz do pełnej prędkości lub go zatrzymać w ciągu jednej sekundy. Zespół silnika Avenger Direct jest frezowany z litego aluminium 6061 i precyzyjnie połączony z wirnikiem, statorem, a także łożyskiem talerza, co tworzy zintegrowany system napędowy minimalizujący wibracje i szumy.

 

Projekt masywnej obudowy do mocowania zespołu statora zoptymalizowano aby uzyskać solidną platformę dla statora i kanalizować powstające w silniku wibracje, które są pochłaniane przez chassis o konstrukcji kanapkowej – akryl/aluminium/akryl. Wirnik silnika jest wciśnięty w aluminiową piastę podtrzymującą talerz. On także jest wyfrezowany z litej bryły. Nietypowo jednak trzpień nie jest częścią wirnika, ale integralną częścią talerza. Obudowa piasty zapewnia tłumienie, absorbując i rozpraszając wibracje w swojej masie. Talerz jest tak zaprojektowany by połączenie z piastą było pewne, tłumienie było poprawione, a zarazem łatwo można go zdemontować do transportu. Piasta wirnika jest precyzyjnie obrobiona by utrzymać 100-milimetrowy obrotowy enkoder, który przy pomocy 2500 sygnałów na jeden obrót zapewnia sprzężenie zwrotne dla wzmacniacza servo. Przy prędkości obrotowej 33RPM, daje to ekstrapolowaną rozdzielczość 1388 impulsy/sek. (1,39kHz), co przyczynia się do ekstremalnie niskiego kołysania i drżenia oraz wyjątkowej dokładności prędkości gramofonu. Współpracując z firmą, która ma ponad 20-letnie doświadczenie w elektronice napędów silnikowych, VPI twierdzi, że jego pierwotne cele w zakresie zwiększenia momentu obrotowego i poprawy stabilności obrotów silnika zostały przekroczone i to bez wywoływania większej ilości zniekształceń w trakcie odtwarzania płyt winylowych.

 

Cewki statora silnika gramofonu Avenger Direct są wykonane z miedzianego drutu o kwadratowym przekroju. Drut jest zatopiony w wysokotemperaturowym materiale kompozytowym, aby uzyskać lepsze tłumienie.  Cylindryczna konstrukcja statora przeciwdziała też uginaniu pod obciążeniem, co ma miejsce w cewkach na podłożu. Ta konstrukcja zapewnia też znakomite chłodzenie i niemal optymalną interakcję przewodników elektromagnetycznych w obwodzie magnetycznym. Unikalny, pozbawiony żelaza zespół cewki eliminuje materiały magnetyczne ze swojej konstrukcji. Poza tym cewki statora mają konstrukcję o profilu litery V. Te rozwiązania wygładzają następujące w trakcie obrotu przejścia od bieguna do bieguna, eliminując nierównomierności właściwe dla prostszych silników napędu bezpośredniego. Dodatkowo magnesy wirnika silnika są tak ukształtowane aby wygładzić wsteczną siłę elektromotoryczną ze statora kiedy następuje przejście od bieguna do bieguna. To rozwiązanie zmniejsza wymagania wobec układów sterujących silnikiem i względem układów zasilania. Wszystkie wymienione komponenty silnika o wąskiej szczelinie dają bezprecedensową gładkość obrotów i prawie niemierzalne kołysanie i drżenie.

 

VPI Avenger Direct posiada 12-calowe (313 mm) ramię ,,Fatboy” Gimbal wytwarzane z wykorzystaniem drukarki 3D. Metalowe zawieszenie wykorzystuje japońskie łożyska ABEC-9. Z najwyższej jakości metalu wykonano również przeciwwagę i elementy jej mocowania oraz regulacji. Pomiędzy osią przeciwwagi oraz właściwym ciężarkiem zamontowano plastikowy kołnierz. Połączenie z umieszczoną wewnątrz ramienia śrubą rzymską pozwala na  ustawienie optymalnej siły nacisku (VTF - Vertical Tracking Force). Dokonuje się jej za pomocą pokrętła znajdującego się za przeciwwagą. Do regulacji antyskatingu służy mechanizm z żyłką i ciężarkiem w kształcie litery V. Do ustawienia wysokości ramienia (VTA - Vertical Tracking Angle) służy masywne pokrętło umieszczone na rozbudowanej podstawie ramienia. Pozwala ono na precyzyjne korygowanie ustawień nawet podczas odtwarzania płyty winylowej (tzw. regulacja ,,w locie” -  ang. „on the fly”). Ramię posiada najwyższej jakości okablowanie, jakim jest Nordost Reference. Ten referencyjny przewód sygnałowy biegnie nieprzerwanie od zacisków wyprowadzonych przy wkładce do wysokiej jakości gniazd RCA, umieszczonych z tyłu podstawy ramienia gramofonu. Ramię uzupełniają pewnie działająca winda oraz precyzyjnie wykonany uchwyt spoczynkowy.

 

Główne cechy VPI Avenger Direct: 

 • Ramię Fatboy.
 • Okablowanie Nordost Reference.
 • Napęd bezpośredni Direct Drive.
 • Regulacja VTA możliwa w czasie odtwarzania płyty.
 • Wyprodukowany w USA.
 • 5 lat gwarancji.

 

Specyfikacja: 

 • Materiały Chassis: konstrukcja kanapkowa Akryl/Aluminium/Akryl
 • Typ i rozmiar talerza: 12-calowy talerz aluminiowy, masa 11,3 kg
 • Ramię JMW-12 Fatboy Gimbal w zestawie z gramofonem
 • Typ napędu: Napęd bezpośredni
 • Moment obrotowy silnika: 2.68 Nm/sec
 • Czas Startu/Zatrzymania: 1 sekunda
 • Monitorowanie prędkości: 2500 impulsów/obrót
 • Całkowite wymiary: 55,88 x 43,18 x 25,40 cm
 • Całkowita masa:  27,21 kg