VPI Avenger
Założyciel VPI, Harry Weisfeld, zaczął prace projektowe nad Avengerem ponad 12 lat temu. Gramofon miał roboczą nazwę Tri-Pod Project. Projekt został jednak zarzucony ze względu na duże zapotrzebowanie na inne gramofony z katalogu firmy. Wówczas cała uwaga została skupiona na wprowadzeniu pierwszej edycji modelu VPI HR-X. Prototyp Avengera odłożono więc na półkę w magazynie. Po kilku latach Harry Weisfeld stworzył w końcu nowy produkt,model Classic 1, Gramofon ten z miejsca stał się sensacją na rynku, podobnie jak jego kolejne wersje Classic 2 i Classic 3. Niedługo po tym jak ujrzał światło dzienne najnowszy model Prime, podczas robienia porządków w firmowym magazynie, odkryto zapomniany prototyp Avengera! To niespodziewane znalezisko zmotywowało Harry’ego do wznowienia prac i wdrożenia projektu do produkcji.
Avenger pozwala na montaż trzech ramion dowolnej marki i dowolnego rozmiaru. Chassis gramofonu jest złożone z trzech połączonych warstw, kolejno akryl-aluminium-akryl. Pomiędzy warstwami znajduje się materiał tłumiący. Wszystko to jest zblokowane przy pomocy trzech narożnych stalowych filarów, trzech trzpieni i solidnego bloku łożyska. Narożne filary są podstawami dla ramion i mają pokrętła do regulacji wysokości. Filary łączą się ze stożkowymi stabilizatorami w izolacyjnej podstawie, takiej samej jak w modelu Classic Signature.
W pełni regulowane podstawy do ramion są wykonane z aluminium 6061 dla zachowania sztywności i uziemienia. Stop 6061 stosowany jest na przykład w przemyśle lotniczym (do budowy skrzydeł, pokryw silników, stateczników) i morskim (do budowy kadłubów). Cechuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi (sztywność) oraz świetną odpornością na korodowanie. Podstawy mogą służyć do montażu maksymalnie trzech ramion gramofonowych, dowolnego producenta i o dowolnej długości!
W wersji bazowej stosowany jest talerz Classic. Standardowo instalowane jest 10-calowe ramię VPI JMW 10-3D. Można dodatkowo dokupić podstawy do dodatkowych ramion, instalować inne ramiona, jak na przykład 12-calowe VPI JMW-12-3D lub JMW-12-3DR. Podstawy ramion pozwalają na regulację VTA w trakcie pracy.
Opcjonalnie można też zainstalować doskonalszy system napędowy z modelu Avenger Reference, stabilizator obrotów S.D.S.i Periphery Ring Clamp.
Specyfikacja:
- Ramię JMW-10 3D
- Regulacja VTA/SRA ‘’ VTA on the fly’’
- Talerz Classic – grubość 5 cm, waga 9 kg
- Zewnętrzny silnik 500 RPM
- Nóżki Classic Signature
- Docisk HR-X
- Waga : 28 kg
Ramię gramofonowe JMW-10 3D:
- Odległość montażowa: 258mm
- Długość efektywna: 273.4mm
- Masa efektywna: 9g
- Overhang: 15.4mm
- Offset angle: 19.98 stopnia
- Średnie zniekształcenia RMS: 0.311%
- Wewnętrzne okablowanie: przewód premium Discovery, opcjonalnie przewód Nordost Reference
- Nowy projekt ramienia 3D stworzony przy wykorzystaniu drukarki 3D. Dzięki zastosowaniu tej supernowoczesnej technologii udało się wykonać jednoelementowe ramię o doskonałej kontroli rezonansów.
- Ekranowanie na pełnej długości ramienia za pomocą miedzianej osłonki
- Boczne, regulowane ciężarki umożliwiają precyzyjniejsze ustawienie azymutu (pochylenia opuszczonej na płytę wkładki w płaszczyźnie czołowej).
- Wbudowany system nieskomplikowanego parkowania ramienia i płynnie działającą windę.
- Zewnętrzny ciężarek przeciwwagi wykonany ze stali nierdzewnej wspomaga stabilność pracy ramienia.
- Nieskomplikowana regulacja VTA/SRA w tysięcznych centymetra.
- Możliwość regulacji antyskatingu.