TT1
Thiel Audio 3rd Avenue Collection
Firma THIEL zaprezentowała trzy nowe modele zestawów głośnikowych: podłogowe TT1, podstawkowe TM3 oraz głośnik centralny do kina domowego TC1. Wszystkie wymienione kolumny należą do nowej serii o nazwie 3rd Avenue Collection. Nazwa ta pochodzi od ulicy w mieście Nashville, gdzie mieści się obecna siedziba firmy THIEL. Kolumny należące do nowej serii równie dobrze sprawdzają się w dwukanałowym stereo jak i w kinie domowym wysokiej klasy. Wykorzystują one specjalnie zaprojektowane głośniki, wykonywane na zamówienie THIEL Audio, przez słynne skandynawskie firmy SEAS i Scan-Speak.
Model TT1 to trójdrożny, podłogowy zestaw typu bass-reflex. TT1 wykorzystuje łącznie 4 głośniki dynamiczne. Zakres basowy obsługują dwa przetworniki 6,5-calowe z odlewanymi koszami aluminiowymi i aluminiowymi membranami. Głośnik średniotonowy o rozmiarze 4,25 cala posiada membranę z włókna szklanego oraz ma odlewany kosz wykonany z aluminium. Wysokie tony odtwarza wysokiej klasy 1-calowa kopułka tytanowa.
Wszystkie nowe kolumny THIEL Audio posiadają silnie wręgowaną obudowę zrobioną z MDF. Zaokrąglone ścianki boczne są wytwarzane za pomocą firmowych narzędzi. THIEL gwarantuje, iż zastosowany proces produkcyjny zapewnia dokładną powtarzalność parametrów poszczególnych egzemplarzy kolumn z parametrami wzorcowymi. Nowa seria zestawów głośnikowych THIEL Audio produkowana jest w nowoczesnym zakładzie noszącym nazwę Nashville Operations Center.
Zwrotnice serii 3rd Avenue Collection montowane są na płytkach FR4 i wykorzystują m.in. powietrzne cewki oraz foliowe kondensatory. Nowością w firmie Thiel jest stosowanie zwrotnic o zboczach różnych rzędów, określane przez producenta mianem multi-order crossover network.
Zestawy głośnikowe wykończone w fornirach palisander (Rosewood) lub orzech (Walnut), a także lakierowane na wysoki połysk w kolorze białym lub czarnym.
Thiel Audio będzie udzielał na zestawy serii 3rd Avenue Collection 10-letniej gwarancji.
Technologia THIEL Audio osiągająca swoje maksimum – oto czym są kolumny podłogowe TT1.
Aluminiowy woofer
Jim Thiel kochał aluminiowe membrany głośników za ich niską masę i wyjątkową sztywność. W pełni podzielamy zdanie Jima, a zgadzają się z nim także duńscy specjaliści z firmy Scan-Speak, którzy pod nadzorem inżynierów THIEL Audio wytwarzają przetworniki specjalnie zoptymalizowane dla modelu TT1. Podczas gdy jeden 6.5 calowy aluminiowy woofer byłby niezłym rozwiązaniem to postanowiliśmy jednak, iż dla kolumn tego kalibru co TT1 idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch 6.5 calowych przetworników.
Włókno szklane
Membrana wykonana z włókna szklanego łączy w sobie niską masę z wysoką sztywnością oraz z lepszym tłumieniem niepożądanych wibracji w porównaniu do innych materiałów. Dlatego zdecydowaliśmy, że jest to idealny materiał do stworzenia membrany głośnika średniotonowego, produkowanego dla THIEL Audio przez firmę SEAS. Taki przetwornik można określić mianem ,,niepodkolorowanego”. Głośnik o średnicy 4.25 cala perfekcyjnie ,,zgrywa się” z dwoma wooferami oraz z tweeterem TT1.
Tytanowa kopułka tweetera
Inżynierowie THIEL Audio specjalnie zastosowali tytanową kopułkę przetwornika wysokotonowego w TT1 ze względu na szczególną charakterystykę tłumienia niepożądanych wibracji. Poza tym emitowana przez tego rodzaju tweeter fala dźwiękowa jest przenoszona bez niepożądanego efektu rozmywania się trójwymiarowości sceny dźwiękowej.
Firmowa zwrotnica multi-order crossover network
W jaki sposób dokonać fuzji trzech różnorodnych materiałowo przetworników elektroakustycznych w jednej kolumnie? W THIEL Audio wykraczamy poza matematyczne formuły, nie tylko w celu redukcji zniekształceń ale także w celu uzyskania odpowiedniego parametru czułości kolumn. Nasze wysiłki są nagradzane rezultatami jakie osiągamy dzięki zastosowaniu najdokładniejszych i najprecyzyjniejszych urządzeń pomiarowych dostępnych na rynku. Korzystają na tym najbardziej precyzyjne urządzenia pomiarowe - uszy naszych klientów.
Neutralna akustycznie obudowa
Forma podąża za funkcją - to sformułowanie, które zostało po raz pierwszy użyte przez amerykańskiego architekta Louisa Sullivana. Stanowi ono ważną zasadę nowoczesnego wzornictwa przemysłowego XXI wieku. W przypadku TT1 łagodne zaokrąglenia obudowy minimalizują dyfrakcję fali dźwiękowej. Wewnątrz obudowy, każdy z przetworników elektroakustycznych, posiada swoją własną komorę służącą minimalizacji fal stojących. Tak jak przy wielu innych elementach naszych projektów, staramy się redukować tak dużo ,,szumu” jak to jest tylko możliwe, oferując naszym klientom jak najwierniejsze brzmienie.
Port bass-reflex o niskim poziomie turbulencji
Zastosowane w TT1 porty bass-reflex zostały zoptymalizowane pod względem długości, średnicy i wyprofilowania krawędzi w celu uzyskania poziomu emisji energii niskich tonów bez dodawania lub utraty czegokolwiek co jest niezgodne z sygnałem źródłowym.
Dane techniczne TT1:
- Konstrukcja: trójdrożna BR, wentylowana od tyłu
- Głośnik wysokotonowy: 1” kopułka tytanowa SEAS
- Głośnik średniotonowy: 4,25” z membraną z włókna szklanego SEAS
- Głośniki niskotonowe: 2 x 6,5” z membranami aluminiowymi Scan-Speak
- Efektywność: 88 dB
- Impedancja: 8 Ω (3.7 Ω minimalna)
- Pasmo przenoszenia: 39Hz-30kHz
- Podział pasma: 350Hz, 2,1 kHz
- Wymiary /WxSxG/: 1043 x 260 x 254 mm
- Waga: 26,4 kg /sztuka/