TM3TM3TM3

TM3
Thiel Audio 3rd Avenue Collection

 

Firma THIEL zaprezentowała trzy nowe modele zestawów głośnikowych: podłogowe TT1, podstawkowe TM3 oraz głośnik centralny do kina domowego TC1. Wszystkie wymienione kolumny należą do nowej serii o nazwie 3rd Avenue Collection. Nazwa ta pochodzi od ulicy w mieście Nashville, gdzie mieści się obecna siedziba firmy THIEL. Kolumny należące do nowej serii równie dobrze sprawdzają się w dwukanałowym stereo jak i w kinie domowym wysokiej klasy. Wykorzystują one specjalnie zaprojektowane głośniki, wykonywane na zamówienie THIEL Audio, przez słynne skandynawskie firmy SEAS i Scan-Speak.

 

Model TM3  to dwudrożna, podstawkowa kolumna typu bass-reflex. Wykorzystuje specjalnie opracowany 6.5 calowy głośnik niskośredniotonowy z odlewanym koszem i membraną z włókna szklanego, a wysokie tony odtwarza wysokiej klasy 1-calowa kopułka tytanowa. Aby oba przetworniki elektroakustyczne mogły zaprezentować pełnię swoich możliwości, zaprojektowaliśmy specjalną obudowę, wewnątrz której fale dźwiękowe rozchodzą się w optymalny sposób, tak pod względem kierunkowości jak i odbić wewnętrznych. Opcjonalnie będą dostępne oryginalne, dedykowane podstawki.

 

Wszystkie nowe kolumny THIEL Audio posiadają silnie wręgowaną obudowę zrobioną z MDF. Zaokrąglone ścianki boczne są wytwarzane za pomocą firmowych narzędzi. THIEL gwarantuje, iż zastosowany proces produkcyjny zapewnia dokładną powtarzalność parametrów poszczególnych egzemplarzy kolumn z parametrami wzorcowymi. Nowa seria zestawów głośnikowych THIEL Audio produkowana jest w nowoczesnym zakładzie noszącym nazwę Nashville Operations Center.

 

Zwrotnice serii 3rd Avenue Collection montowane są na płytkach FR4 i wykorzystują m.in. powietrzne cewki oraz foliowe kondensatory. Nowością w firmie Thiel jest stosowanie zwrotnic o zboczach różnych rzędów, określane przez producenta mianem multi-order crossover network.

 

Zestawy głośnikowe wykończone w fornirach palisander (Rosewood) lub orzech (Walnut), a także lakierowane na wysoki połysk w kolorze białym lub czarnym.

 

Thiel Audio będzie udzielał na zestawy serii 3rd Avenue Collection 10-letniej gwarancji.

 

TM3 to  kolumny podstawkowe o dużym dźwięku.

Będziecie zaskoczeni dużym, mocnym dźwiękiem jaki wydobywa się z naszych nowych kolumn TM3. Każdy z elementów składowych tej konstrukcji ma kluczowe znaczenie dla uzyskania takiego brzmienia. Poczynając od tytanowej kopułki przetwornika wysokotonowego, poprzez wykonywany na zamówienie głośnik niskośredniotonowy, aż po sztywną, wzmacnianą od środka obudowę. Wszystko to skutkuje redukcją wzajemnych interferencji dźwiękowych, oferując słuchaczom czyste brzmienie wypełniające pomieszczenie odsłuchowe. 

Każdy z elementów TM3 został tak zoptymalizowany aby spełnić jak najlepiej swoje zadanie. Inżynierowie THIEL Audio stworzyli kompaktowy zestaw głośnikowy wykraczający możliwościami poza oczekiwania typowe dla tej wielkości kolumn. Technologia THIEL Audio osiągająca swoje maksimum – oto czym są kolumny podłogowe TM3.

 

 

Charakterystyka:

 

Membrana z włókna szklanego

We współpracy z Scan-Speak inżynierowie THIEL Audio opracowali 6.5 calowy przetwornik średnioniskotonowy o membranie z włókna szklanego, wykonywanej na zamówienie cewce i zoptymalizowanym magnesie, celem osiągnięcia jak najniższego pasma niskich częstotliwości.

 

Tytanowa kopułka tweetera

Inżynierowie THIEL Audio specjalnie zastosowali tytanową kopułkę przetwornika wysokotonowego w TM3 ze względu na szczególną charakterystykę tłumienia szkodliwych wibracji. Poza tym, emitowana przez tego rodzaju tweeter fala dźwiękowa jest przenoszona bez ryzyka wystąpienia niepożądanego efektu rozmycia się trójwymiarowej sceny dźwiękowej. Uzyskuje się również redukcję zniekształceń intermodulacyjnych, co oznacza, iż słuchacz może usłyszeć smyczek przesuwający się po strunach a nie tylko brzmienie samych skrzypiec.

 

Fala dźwiękowa wysokiej częstotliwości

Fala dźwiękowa wysokiej częstotliwości zapewnia delikatny balans pomiędzy aktywacją zjawisk przestrzennych a zachowaniem stabilnej sceny dźwiękowej wolnej od efektu rozmycia, spowodowanego nadmiernymi odbiciami fal od ścian bocznych pomieszczenia odsłuchowego.

 

Firmowa zwrotnica multi-order crossover network

Tu wyraźnie można dostrzec pracę inżynierów THIEL Audio, którzy zastosowali zwrotnicę o zboczach różnych rzędów (multi-order crossover network). W THIEL Audio wykraczamy poza matematyczne formuły, nie tylko w celu redukcji zniekształceń ale także w celu uzyskania odpowiedniego parametru czułości kolumn. Nasze wysiłki są nagradzane rezultatami jakie osiągamy dzięki zastosowaniu  najdokładniejszych i najprecyzyjniejszych urządzeń pomiarowych dostępnych na rynku. Korzystają na tym najbardziej precyzyjne urządzenia pomiarowe – uszy naszych klientów.

 

Neutralna akustycznie obudowa

Tak jakby jej nie było – oto nasz cel jeśli chodzi o charakterystykę akustyczną obudowy. W przypadku TM3 łagodne zaokrąglenia obudowy minimalizują dyfrakcję fali dźwiękowej. Wewnątrz obudowy, każdy z przetworników, posiada swoją własną komorę w celu minimalizacji fal stojących. Tak jak przy wielu innych elementach naszych projektów, staramy się redukować tak dużo ,,szumu” jak to jest tylko możliwe, oferując naszym klientom jak najwierniejsze brzmienie.  

 

Port bass-reflex o niskim poziomie turbulencji

Odpowiedni projekt portu bass-reflex pozwala usłyszeć niskie tony bez zniekształceń. Zastosowany w TM3 port bass-reflex został zoptymalizowany pod względem długości, średnicy i wyprofilowania krawędzi w celu uzyskania poziomu emisji energii niskich tonów bez dodawania lub utraty czegokolwiek co jest niezgodne z dźwiękiem źródłowym. Turbulencje i szumy mogą na przykład podkolorować brzmienie średnicy.

 

Dane techniczne TM3:

  • Konstrukcja: dwudrożna BR, wentylowana od tyłu
  • Głośnik wysokotonowy1” kopułka tytanowa SEAS
  • Głośnik średnio-niskotonowy6,5” z membraną z włókna szklanego Scan-Speak
  • Efektywność87 dB
  • Impedancja8 Ω /3.6 Ω minimalna/
  • Pasmo przenoszenia:48Hz-30kHz
  • Podział pasma:2,1 kHz
  • Wymiary /WxSxG/434 x 250 x 277 mm
  • Waga9,1 kg /sztuka/