TC1TC1

TC1
Thiel Audio 3rd Avenue Collection

Firma THIEL zaprezentowała trzy nowe modele zestawów głośnikowych: podłogowe TT1, podstawkowe TM3 oraz głośnik centralny do kina domowego TC1. Wszystkie wymienione kolumny należą do nowej serii o nazwie 3rd Avenue Collection. Nazwa ta pochodzi od ulicy w mieście Nashville, gdzie mieści się obecna siedziba firmy THIEL. Kolumny należące do nowej serii równie dobrze sprawdzają się w dwukanałowym stereo jak i w kinie domowym wysokiej klasy. Wykorzystują one specjalnie zaprojektowane głośniki, wykonywane na zamówienie THIEL Audio, przez słynne skandynawskie firmy SEAS i Scan-Speak.

 

TC1 – głośnik centralny zestawu kina domowego

W jaki sposób można stworzyć głośnik centralny dla kina domowego, który będzie w stanie przekazać nieograniczoną różnorodność brzmienia ludzkich głosów? Należy zacząć od dobrania wszystkich komponentów tak aby spełniały wszelkie wymagania pod względem dokładności i neutralności reprodukcji dźwięku. Wymaga to także upewnienia się, iż każdy detal projektu jest uważnie obserwowany, dopracowywany i udoskonalany. Następnie, wszystkie składowe konstrukcji, należy złożyć w całość i odpowiednio nimi balansować, aż do momentu gdy cały system osiągnie nieprzeciętną przejrzystość i gdy ujawni swój ostateczny charakter – polegający na umiejętności wyrażania dowolnych emocji mieszczących się w nieograniczonym spektrum ludzkich zachowań.

 

Model TC1 to trójdrożny, podstawkowy głośnik typu bass-reflex.  Wykorzystuje łącznie 4 głośniki dynamiczne. Zakres basowy obsługują dwa przetworniki 6,5-calowe z odlewanymi koszami aluminiowymi i aluminiowymi membranami. Głośnik średniotonowy o rozmiarze 3,5 cala posiada membranę z włókna szklanego oraz ma odlewany kosz wykonany z aluminium. Wysokie tony odtwarza wysokiej klasy 1-calowa kopułka tytanowa. Dostępna jest także oryginalna, dedykowana podstawka.

 

Wszystkie nowe kolumny THIEL Audio posiadają silnie wręgowaną obudowę zrobioną z MDF. Zaokrąglone ścianki boczne są wytwarzane za pomocą firmowych narzędzi. THIEL gwarantuje, iż zastosowany proces produkcyjny zapewnia dokładną powtarzalność parametrów poszczególnych egzemplarzy kolumn z parametrami wzorcowymi. Nowa seria zestawów głośnikowych THIEL Audio produkowana jest w nowoczesnym zakładzie noszącym nazwę Nashville Operations Center.

 

Zwrotnice serii 3rd Avenue Collection montowane są na płytkach FR4 i wykorzystują m.in. powietrzne cewki oraz foliowe kondensatory. Nowością w firmie Thiel jest stosowanie zwrotnic o zboczach różnych rzędów, określane przez producenta mianem multi-order crossover network.

 

Zestawy głośnikowe wykończone w fornirach palisander (Rosewood) lub orzech (Walnut), a także lakierowane na wysoki połysk w kolorze białym lub czarnym.

 

Thiel Audio będzie udzielał na zestawy serii 3rd Avenue Collection 10-letniej gwarancji.

 

Technologia THIEL Audio osiągająca swoje maksimum – oto czym jest głośnik centralny TC1.

 

Aluminiowy woofer

Właściwości typowe dla aluminiowej membrany pozwalają przetwornikowi być dostatecznie wrażliwym na wszelkie niuanse dźwięku. Jednocześnie aluminium jest sztywnym materiałem, dzięki czemu ma charakterystykę pracy zbliżoną do tłoka. Przekazuje więc natychmiastowy impuls dźwiękowy bez negatywnego wpływu na detale wybrzmień. Dwa aluminiowe woofery o średnicy 6.5 cala gwarantują TM3 dźwięk z odpowiednim pazurem.

 

Trójdrożna konstrukcja

Szerokie ekrany projekcyjne wymagają ,,szeroko” odtwarzanego dźwięku. Dlatego inżynierowie Thiel Audio nalegali na stworzenie trójdrożnej kolumny centralnej z tweeterem zamontowanym nad przetwornikiem średniotonowym. W TC1 łagodne zaokrąglenia obudowy minimalizują dyfrakcję fali dźwiękowej. Tytanowa kopułka głośnika wysokotonowego odtwarza najsubtelniejsze detale czysto i wyraźnie.Zastosowana konfiguracja przetworników przekazuje wszelkie  niuanse dialogów - nie tylko same słowa - ale także barwę głosu, uczucia i intencje w nim zawarte.

 

Firmowa zwrotnica multi-order crossover network

Zwrotnica jest swoistym mikrokosmosem zestawu głośnikowego: odpowiednio dobrane kondensatory foliowe, cewki powietrzne o dużych indukcyjnościach i zarazem o umiarkowanej rezystancji drutu, projekt zwrotnicy skupiający się na uzyskaniu precyzyjnego dźwięku… Te wszystkie rozwiązania są najpierw teoriami poszczególnych inżynierów, a następnie przybierają bardziej rzeczywistą formę podczas prowadzenia dokładnych obliczeń i symulacji aby w końcu stać się ostatecznie dostrojonym, końcowym elementem kolumn.

 

Akustycznie neutralna obudowa

Piękne zaokrąglenia kształtu obudowy stworzono po to aby zredukować dyfrakcje materiałów o niskich rezonansach. Mocne wewnętrzne wzmocnienia. Oddzielne komory dla każdego z przetworników. Akustycznie przezroczysta maskownica. Te i wiele innych technologii oraz koncepcji zostało zawartych w wewnątrz (i na zewnątrz) TC1.

 

Port bass-reflex o niskim poziomie turbulencji

Odpowiedni projekt portu bass-reflex pozwala usłyszeć niskie tony bez zniekształceń. Zastosowane w TC1 porty bass-reflex zostały zoptymalizowane pod względem długości, średnicy i wyprofilowania krawędzi w celu uzyskania poziomu emisji energii niskich tonów bez dodawania lub utraty czegokolwiek co jest niezgodne z dźwiękiem źródłowym. Dokładnie zaprojektowane porty bass-reflex eliminują powstawanie turbulencji w krytycznej przestrzeni, znajdującej się pomiędzy naszymi przetwornikami elektroakustycznymi a osobami przebywającymi w pokoju odsłuchowym 

 

Dane techniczne TC1:

  • Konstrukcja: trójdrożna BR, wentylowana od tyłu
  • Głośnik wysokotonowy1” kopułka tytanowa
  • Głośnik średniotonowy3,5” z membraną z włókna szklanego
  • Głośniki niskotonowe2 x 6,5” z membranami aluminiowymi
  • Efektywość87 dB
  • Impedancja8 Ω /4.7 Ω minimalna/
  • Pasmo przenoszenia54Hz-30kHz
  • Podział pasma450Hz, 2,3 kHz
  • Wymiary /WxSxG/250 x 635 x 275 mm
  • Waga13,6 kg /sztuka/