CygnusCygnusCygnusCygnusCygnus

Rockport Technologies
Cygnus

Cygnus to najnowszy zestaw głośnikowy firmy Rockport Technologies. Sytuując się pomiędzy modelem Avior i Altair, Cygnus posiada najlepsze cechy obu z nich, stając się przy okazji jedną z najlepszych konstrukcji na świecie, przy zachowaniu bardzo atrakcyjnej relacji ceny do jakości.  

Istnieją liczne podobieństwa jak i różnice przy porównywaniu nowych kolumn do modeli Atria i Avior. Obudowa Cygnusa przypomina wcześniejsze konstrukcje z powodu zastosowanie wielowarstwowego, wytłumionego MDF i solidnych wewnętrznych wzmocnień. Efektem takich rozwiązań jest eliminacja akustycznych modów i rezonansów obudowy oraz związanych z nimi zniekształceń dźwięku. 

Panel przedni modelu Cygnus to hybrydowe połączenie aluminium z MDF. Dwie aluminiowe płyty, każda o grubości 2 cm, montowane są za pomocą specjalnej warstwy pianki typu viscoelastic użytej pomiędzy aluminiowym panelem przednim a obudową. Dzięki temu powstaje kompozytowy element tłumiący drgania. Następuje także wykorzystanie pełni korzyści płynących z nadzwyczajnej sztywności aluminium przy jednoczesnej optymalizacji właściwości tłumiących pozostałej części konstrukcji kolumny

Przetworniki elektroakustyczne Cygnusa montowane są do aluminiowych paneli przednich co skutkuje uzyskaniem niższych szumów, a także wyższą dynamiką oraz lepszą muzykalnością.  .

W celu poprawy przetwarzania niskich tonów, Rockport zaprojektował i skonstruował nowy 10 calowy głośnik wykonany z firmowego kompozytu przekładkowego z włókien węglowych. Dwa takie głośniki montowane są w obudowie o pojemności 50% większej niż obudowa modelu Avior. Nowo zaprojektowany system napędowy przetworników, o średnicy trzech cali, umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy w dziedzinie reprodukcji dynamiki i gwarantuje lepsze wysterowanie kolumn w porównaniu do mniejszych modeli Rockporta.

Chociaż nowe, 10 calowe, woofery Cygnusa mają większy rozmiar od przetworników zastosowanych w modelach Avior i Atria to współdzielą z nimi te same ultra niskie zniekształcenia oraz unowocześnienia mechaniki ich pracy. 

Większe, podwójne woofery, bez jakichkolwiek problemów eksplorują zawartość najniższej oktawy, schodząc w okolice 20 Hz, oferując przetwarzanie basu niespotykane wśród kolumn o takich wymiarach jak Cygnus. 

Oferując znaczący postęp w dziedzinie konstrukcji obudowy i odtwarzania niskich tonów w jednym elemencie Cygnus jest podobny to wcześniejszych kolumn Rockport Technologies. Tym elementem jest berylowy tweeter. Aby jeszcze bardziej usprawnić jego nadzwyczajne możliwości, postanowiono zamontować go na specjalnej aluminiowej płycie zapewniającej uzyskanie odpowiednich charakterystyk odbić fal dźwiękowych, co skutkuje poprawą impedancji akustycznej niższego zakresu pasma częstotliwości, obsługiwanego przez berylową kopułkę. Zastosowane rozwiązanie znacząco redukuje zniekształcenia oraz poprawią dynamikę dźwięku. Poza tym udało się uzyskać lepszą koherencję brzmienia i łagodniejsze przejścia pomiędzy średnicą a wysokimi tonami, skutkujące większą naturalnością odtwarzanego dźwięku. Aluminiowy panel tweetera jest anodyzowany i dzięki pięknemu połyskowi stanowi kluczowy punkt wizualny nowych kolumn Rockport Technologies.

Jeśli odsłuch modelu Atria i Avior zrobił na Was wrażenie, ale w głębi duszy pragnęliście czegoś więcej to zarezerwujcie sobie czas na posłuchanie kolumn Cygnus. Obiecujemy, iż Cygnus przeniesie Was w nowe miejsce w świecie High-Endu i ustanowi jedyny w swoim rodzaju standard jakości w dziedzinie reprodukcji muzyki.

 

Parametry techniczne:

  • Bas: dwa głośniki – kompozyt przekładkowy z włókna węglowego –  10" /25,4 cm/
  • Średnica: jeden głośnik - kompozyt przekładkowy z włókna węglowego – 6" /15.24 cm/
  • Wysokie tony: jeden głośnik - berylowy- 1" /2.54 cm/
  • Skuteczność: 90 dB SPL/2.83v
  • Impedancja nominalna: 4 Ω
  • Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 30 kHz, -3 dB
  • Minimalna moc wzmacniacza: 50 W na kanał
  • Wewnętrzne okablowanie: kable Transparent Audio
  • Wymiary całkowite /WxSxG/: 1290x343x686 mm
  • Waga: 130 kg/szt.