Avior IIAvior IIAvior II

Rockport Technologies Avior II
hi-endowe kolumny podłogowe

 

Rockport Technologies z dumą prezentuje zestaw głośnikowy Avior II, następcę darzonego dużym uznaniem modelu Avior. Zachowując charakterystyczną formę wizualną swojego poprzednika, Avior II są najlepszym przykładem wysokiej jakości brzmienia i wizualnej elegancji wśród kolumn o umiarkowanej wielkości, która jednakże nie limituje możliwości reprodukcji pełnego zakresu pasma akustycznego. Mimo że Avior II zachował zewnętrzną formę swojego poprzednika to  wprowadzono w nim istotne zmiany konstrukcyjne. Gdy zaczniemy słuchać tych kolumn to natychmiast odczujemy korzyści wynikające z zastosowania nowego berylowego tweetera pracującego w falowodzie oraz najnowszej generacji przetworników 6 i 9-calowych posiadających kompozytowe, kanapkowe membrany z włókien węglowych. Membrany charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem sztywności do masy. Cewki tych głośników nawinięto na tytanowym karkasie. Zastosowanie falowodu w berylowym głośniku wysokotonowym umożliwiło uzyskanie mniejszych zniekształceń i lepszej ekspresji dynamicznej samego tweetera oraz ulepszyło charakterystyki dyspersji dźwięku w punkcie przejścia z zakresu średnich do wysokich tonów.

Od nowa zaprojektowana jest zwrotnica Aviora II. Zwrotnice w kolumnach Rockport Technologies montowane są metodą punkt-punkt, ponieważ montaż na płytkach drukowanych uznano za gorszy jakościowo. Stosowane są kondensatory specjalnie produkowane dla Rockport Technologies, indywidualnie wykonane cewki oraz rezystory Caddock. Wszystkie podzespoły są dobierane z tolerancją 1%. Zwrotnice są indywidualnie dobierane do głośników. Gotowe, przetestowane i dobrane zwrotnice są zatapiane w tłumiącej żywicy. Powyższe zmiany zaowocowały powstaniem kompletnie nowych zestawów głośnikowych. Dźwięk modelu Avior II jest jeszcze bardziej przejrzysty i rozdzielczy niż u poprzednika. Charakteryzuje się bogactwem barw oraz płynnością wybrzmień, przy jednoczesnym zachowaniu wierności w kwestii dynamiki obejmującej pełne pasmo częstotliwości. Pochylona do tyłu, potrójnie laminowana i tłumiona obudowa modelu Avior II posiada grubą na 6 cali ściankę przednią zaś jej pełne wdzięku zaokrąglone ścianki boczne, mają zróżnicowaną grubość co w połączeniu z ogromną jej sztywnością przekłada się na minimalny poziom szkodliwych rezonansów wewnętrznych. Ścianka przednia o ciągłych krzywiznach minimalizuje szkodliwe zjawisko dyfrakcji fal. Ukośny kształt ścianek oraz pokrycie obudowy czarnym lakierem fortepianowym, stanowią idealne dopełnienie wspaniałego dźwięku oferowanego przez kolumny Avior II.

Model Avior II, tak jak wszystkie kolumny Rockport Technologies, może poszczycić się ekstremalnie niską interakcją z podłożem, a jego dźwięk pozostaje cały czas homogeniczny i rozdzielczy przy jednoczesnym zachowaniu wierności w zakresie odtwarzania dynamiki, nawet podczas odsłuchów z ekstremalnie niskimi poziomami głośności. Zdolność do reprodukcji dźwięków o niskim natężeniu jest kluczowa gdy pragniemy słyszeć wszystkie niuanse muzyczne. Równie ważna jest umiejętność przekazywania atmosfery towarzyszącej nagraniu, gdyż pozwala to na przeniesienie słuchacza do oryginalnego miejsca, w którym odbyło się wydarzenie muzyczne.   

 

Specyfikacja techniczna:

  • Bas: dwa głośniki o membranach z kompozytu przekładkowego  z włókna węglowego  - 9" [22.86 cm]
  • Średnica: jeden głośnik o membranie z kompozytu przekładkowego  z włókna węglowego - 6" [15.24 cm]
  • Wysokie tony: jeden głośnik berylowy pracujący w falowodzie - 1" [2.54 cm]
  • Efektywnoś: 89,5dB (2,83V)
  • Impedancja nominalna: 4Ω
  • Minimalna moc wzmacniacza: 50W
  • Pasmo przenoszenia: 25 Hz - 30 kHz (-3dB)
  • Wymiary WxSxG (łącznie z podstawą): 118 x 38 x 62 cm
  • Masa: 99,8 kg