RS250RS250RS250

McIntosh RS250
stereofoniczny, bezprzewodowy system audio

 

RS250 to najbardziej zaawansowany bezprzewodowy system audio McIntosha, który jednocześnie posiada największą moc wśród wszystkich firmowych urządzeń tego rodzaju. Podobnie jak monofoniczny głośnik bezprzewodowy RS150, stereofoniczny RS250 jest również wolnostojącym, kompletnym bezprzewodowym systemem audio. Posiada wiele wbudowanych aplikacji i technologii, takich jak: Spotify® Connect, TIDAL® Connect, Apple® AirPlay® 2, Bluetooth®, Chromecast, i Roon Ready, umożliwiając bezproblemowy streaming z różnych urządzeń typu smart do RS250. Stanowiąc następcę udanego modelu RS200, nowy RS250 otrzymał wiele przemyślanych ulepszeń. Najbardziej znaczącym z nich wszystkich stało się usprawnienie użytkowania i sterowania urządzeniem. Nie ma już potrzeby stosowania w tym celu specjalnej aplikacji kontrolnej. RS250 może być w wygodny sposób zarządzany bezpośrednio z poziomu ulubionej aplikacji streamingującej.

 

Stworzony z myślą o streamingu muzyki, RS250 posiada wszystko czego potrzeba do cieszenia się muzyką przesyłaną z urządzeń mobilnych, serwisów muzycznych lub z komputera. Aby połączyć stare z nowym, istnieje możliwość łatwego podłączenia gramofonu z wykorzystaniem dedykowanego wejścia gramofonowego, co pozwala na odsłuch posiadanej kolekcji płyt winylowych. Można do RS250 podłączyć także telewizor, w celu uzyskania lepszej jakości dźwięku w czasie oglądania ulubionych programów telewizyjnych, filmów, koncertów lub wydarzeń sportowych. RS250 oferuje aż 650 Watów całkowitej mocy, którą odtwarza zestaw: dwóch niskotonowych głośników o wymiarach 4 x 6 cali, czterech dwucalowych głośników średniotonowych oraz dwóch ¾ calowych głośników wysokotonowych (tweeterów). Głośniki średniotonowe i wysokotonowe emitują dźwięk do przodu, a głośniki niskotonowe do dołu, co skutkuje basem emitowanym spod centralnej części obudowy systemu, tuż ponad jego podstawą.

 

Obudowa głośnika niskotonowego została przekonstruowana w celu ograniczenia zniekształceń i lepszej kontroli basu umożliwiającej precyzyjniejsze dostrojenie niskich tonów. Aby jeszcze bardziej zwiększyć zakres odtwarzanego basu zamontowano pojedyncze gniazdo RCA służące do podłączenia opcjonalnego aktywnego subwoofera. Aby uzyskać jakość dźwięku przesyłanego z telewizora, lepszą niż z soundbara, RS250 wyposażono w gniazdo HDMI ARC (z funkcją zwrotnego kanału) co umożliwia transmisję dźwięku wysokiej rozdzielczości z kompatybilnego telewizora do RS250 z wykorzystaniem kabla HDMI, eliminując stosowanie dodatkowych przewodów audio. W przypadku telewizorów, które nie są kompatybilne z powyższą technologią istnieje możliwość przesyłania dźwięku z wykorzystaniem kabla optycznego (Toslink), gdyż RS250 posiada również optyczne cyfrowe gniazdo wejściowe. RS250 jest kompatybilny z TIDAL HiFi Hi-Res 24-bit/192kHz (do 9216 Kb/s). Z wbudowanymi funkcjami streamingu muzyki o wysokiej rozdzielczości RS250 jest urządzeniem Roon Ready Endpoint. Produkty posiadające zdolności sieciowe oznaczone certyfikatem Roon Ready posiadają wbudowaną technologię streamingu Roon i są certyfikowane przez Roon Labs, w celu zapewnienia najwyższej jakości dźwięku i poziomu pracy w zakresie streamingu sieciowego.

 

Do połączeń Bluetooth, RS250 wykorzystuje Bluetooth 5.0 ze wsparciem dla kodeków Advanced Audio Coding (AAC) a także Qualcomm® aptX™ HD. Posiada także wsparcie dla kodeku Qualcomm® aptX™ Low Latency ulepszającego szybkość transmisji dźwięki w celu jego synchronizacji z wyświetlanym obrazem. Inną dostępną opcją streamingu jest Apple AirPlay 2, technologia zaprojektowana w celu obsługi domowych systemów audio i sterowania głośnikami w każdym pomieszczeniu – za pomocą jednego kliknięcia lub wydając komendy Siri – bezpośrednio z iPhone’a, iPada, HomePada lub Apple TV. Aby korzystać z przewodowych źródeł dźwięku RS250 posiada: optyczne cyfrowe złącze wejściowe umożliwiające podłączenie np. odtwarzacza CD, wejście PHONO  dla gramofonów z wkładką MM oraz złącze AUX służące podłączeniu rożnych innych, analogowych źródeł dźwięku z wykorzystaniem kabla mini jack 3,5 mm. Na panelu przednim umieszczono gniazdo słuchawkowe ¼ cala (6,35 mm) umożliwiające odsłuchy z wykorzystaniem wysokiej jakości słuchawek. RS250 wyposażono w gniazdo Ethernet, umożliwiające podłączenie do lokalnej przewodowej sieci komputerowej. W zakresie łączności bezprzewodowej RS250 wspiera następujące protokoły Wi-Fi: a, b, g, n, i ac. Jest także kompatybilny z Google Assistant, umożliwiając sterowanie urządzeniem za pomocą głosu.

 

Na panelu frontowym RS250 znajduje się nowa wersja pary podświetlanych wskaźników mocy. Występują one wyłącznie w modelu RS150 oraz RS250 i są czymś więcej niż prostymi wskaźnikami LED. Szybko reagujące na zmiany wartości, wskaźniki te, używają tych samym godnych zaufania układów, jakie stosowane są w analogowych wskaźnikach wychyłowych McIntosha. Ich zadaniem jest zbieranie i przetwarzanie sygnału dźwiękowego, a następnie cyfryzacja uzyskanych rezultatów i prezentacja informacji o poziomie sygnału wyjściowego, wyrażonego w decybelach. Front RS250 nawiązuje swoim wyglądem do tradycyjnej estetyki McIntosha, ze szklanym panelem umieszczonym w jego środkowej sekcji, iluminowanym na zielono logo i charakterystycznymi gałkami kontrolnymi. 

 

Specyfikacja techniczna:

 • Moc wyjściowa: 650 W (400 W – głośniki średnio i wysokotonowe, 250 W – głośniki niskotonowe)
 • Liczba kanałów: 2 (urządzenie stereofoniczne)
 • Pasmo przenoszenia: 40Hz do 20kHz
 • Częstotliwość podziału: 275 Hz, 4000 Hz
 • Wejścia: pojedyncze gniazdo RCA umożliwiające podłączenie gramofonu z wkładką MM, HDMI (ARC), optyczne wejście cyfrowe, złącze umożliwiające podłączenie sieci Ethernet, złącze AUX 3,5 mm.
 • Wyjścia: pojedyncze gniazdo RCA służące do podłączenia aktywnego subwoofera, gniazdo słuchawkowe ¼ cala (6,35 mm).
 • Obsługa sygnału bezprzewodowego: 
 • Apple AirPlay 2
 • Bluetooth 5.0 A2DP ze wsparciem dla AAC, aptX HD i aptX Low Latency
 • Chromecast
 • Roon Ready
 • Spotify Connect
 • TIDAL Connect
 • Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac 2.4/5GHz
 • Obudowa: czarny piano lakier
 • Maskownica: czarna, materiałowa
 • Wymiary (SxWxG): 62,99 x 14,48 x 32 cm 
 • Waga: 13.3kg