MPC500MPC500

McIntosh MPC500 - urządzenie
kontrolujące przepływ prądu

 
Niestabilności w przepływie prądu  mogą przyczynić się do powstania kosztownych uszkodzeń urządzeń audio. Dlatego warto zastosować w posiadanym systemie nowy kondycjoner sieciowy firmy McIntosh - MPC500 (według nomenklatury producenta Power Controller).

 

Pierwszą funkcją spełnianą przez MPC500 jest zabezpieczenie podłączonych urządzeń przed uszkodzeniem. Zastosowano wielopoziomową ochronę przeciwprzepięciową dzięki czemu potrafi chronić przed niebezpiecznymi i gwałtownymi zmianami w sieci elektrycznej, które mogą zostać wywołane np. wyładowaniami atmosferycznymi, awarią jednego z elementów posiadanego toru audio, nieprzewidzianym zmianom obciążenia lub też innymi fatalnymi w skutkach zdarzeniami. Zabezpieczenie linii zasilania prądu zmiennego jest wykonane z pomocą trzech chronionych termicznie warystorów TPMOV (Thermally Protected Metal-Oxide Varistor), które są bezpieczniejsze niż tradycyjne warystory MOVs. Rozwiązanie użyte w MPC500 zapewnia pełną ochronę linii łącznie z uziemieniem i zerowaniem. Warystory dają zabezpieczenie pomiędzy fazą i zerem, fazą i uziemieniem, a także zerem i uziemieniem. 

 

W przypadku wtórnych przepięć ochrona komponentów niskonapięciowych (np. urządzeń połączonych kablem ethernetowym lub koncentrycznym) realizowana jest poprzez zastosowanie iskiernika gazowego wykonanego w technologii GDT (Gas Discharge Tube), termistorów PTC (Positive Temperature Coefficient) i  komponentów TVS (Transient Voltage Suppression). Dioda TVS, zwana transilem to wyspecjalizowana dioda zabezpieczająca, chroniąca czułe elementy elektroniczne przed skutkami przepięć. Działa podobnie jak warystor, lecz jest od niego dużo szybsza. Z kolei termistor to typ opornika, którego rezystencja (opór) znacznie zależy od temperatury. Termistory PTC (zwane pozystorami) służą do wyłączenia przepływu prądu, jeśli prąd stanie się zbyt duży. 

 

MPC500 ma też elementy do filtrowania zakłóceń elektromagnetycznych (EMI). Kolejna funkcja to zabezpieczenie przed zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciem. Gniazdka są odłączane w razie potrzeby, tak by podłączone urządzenia nie były narażone na ryzyko pracy z nieprawidłowym napięciem zasilania.

 

W wersji europejskiej do zasilania podłączonych urządzeń zainstalowane są 4 gniazda typu Schuko spośród których trzy są odłączane a jedno zasilane jest stale. Oprócz tego MPC500 ma wejście i wyjście Ethernet, wejście i wyjście antenowe, wejście i wyjście RS232, 4 wejścia wyzwalaczy i 4 wyjścia wyzwalaczy. Można konfigurować sposób sterowania gniazd zasilających urządzenia zewnętrzne, czy to z wykorzystaniem portów Power Control na tylnej ściance, czy to poprzez menu na frontowym panelu. MPC500 posiada również gniazda umożliwiające podłączenie i ochronę przeciwprzepięciową antenowego kabla koncentrycznego oraz przewodu Ethernetowego. Dzięki temu chronimy swoją domową sieć komputerową oraz połączenia telewizji kablowej oraz satelitarnej. 

 

MPC500 został skonstruowany zgodnie z wymogami energetycznymi obowiązującymi w Unii Europejskiej. Na frontowym panelu jest wyświetlacz pokazujący napięcie i sumaryczny prąd lub też sumaryczną moc. Przeznaczona na nasz rynek wersja 230-woltowa z gniazdami Schuko ma maksymalny pobierany prąd 5.7A i maksymalną moc 1.310 W. Optymalną pracę urządzenia zapewnia podłączenie kabli zasilających posiadających wtyczkę typu Schuko.

 

  • Najwyższej klasy gniazdka sieciowe umożliwiające podłączenie 4 urządzeń 
  • Łączne trwałe obciążenie wszystkich gniazdek nie może przekroczyć 1310 Watów
  • Maksymalnie obsługiwane natężenie prądu do 5.7 Amperów
  • Programowalne 3 gniazdka sieciowe – różne tryby pracy
  • Włączanie/wyłączanie systemu McIntosh przy wykorzystaniu 12V przełącznika

 

Wymiary: (WxSxG) 15,2 x 44,45 x 48,26 cm.

Waga: 8,4 kg