MP1100MP1100MP1100

McIntosh MP1100 - referencyjny
przedwzmacniacz gramofonowy

 

Przedwzmacniacz gramofonowy MP1100 oferuje miłośnikom płyt winylowych nowy poziom zadowolenia, a nawet radosnej ekscytacji. Ma on bardzo duże możliwości zarówno w zakresie konfiguracji jak i oferowanych funkcji. Urządzenie to jest bowiem wypełnione po brzegi wszystkim tym czego mogą oczekiwać wielbiciele analogu. Potrafi także przekazać najdrobniejsze niuanse dźwiękowe w sposób jakiego jeszcze nigdy nie doświadczyliście. 

MP1100 wykorzystuje cztery lampy 12AX7A, po dwie na kanał w topologii zrównoważonej. Jest to pierwszy w historii firmy lampowy, w pełni symetryczny przedwzmacniacz gramofonowy McIntosha. Zastosowano konstrukcję dual-mono, kanały są od siebie odizolowane zarówno elektrycznie jak i mechanicznie. Zasilacze są odseparowane elektrycznie i umieszczono je w takim miejscu, aby nie wpływały negatywnie na pracę wrażliwych na zniekształcenia elementów urządzenia.

MP1100 ma trzy uniwersalne, konfigurowalne wejścia gramofonowe RCA. Jedno z wejść jest zdublowane w postaci symetrycznych gniazd XLR. Na wszystkich wejściach gramofonowych można dokonać dokładnej optymalizacji pojemności (8 ustawień) i rezystancji (7 ustawień). W celu łatwiejszej obsługi, urządzenie ma już zaprogramowane ustawienia dla wkładek typu MC i MM, a także dla gramofonów McIntosh MT10 i MT5. Oprócz tego jest jeszcze możliwość swobodnego zdefiniowania dodatkowych pięciu profili przez użytkownika. Profile mogą być dowolnie przypisywane do wejść. Do wyboru są różne krzywe korekcyjne (RIAA, LP, NAB, AES, 78). 

Poza tym w urządzeniu zaimplementowano dwa, rzadko stosowane, a nadzwyczaj użyteczne filtry analogowe. Rumble Filter umożliwia usunięcie szumów, które mogły przedostać się do nagrania w trakcie jego realizacji. Scratch Filter może zaś pomóc w poprawie jakości dźwięku odtwarzanego z porysowanych lub lekko uszkodzonych płyt. Istnieje również możliwość regulacji wzmocnienia w zakresie od 40dB do 64dB, celem uzyskania jak najlepszej kalibracji przedwzmacniacza. Specjalne ustawienie ,,Mono" pozwala na odsłuch płyt monofonicznych w optymalnej jakości. 

Oprócz możliwości związanych ściśle z samym odtwarzaniem płyt analogowych dodano też inne funkcje. Do dyspozycji są dwa wejścia liniowe, jedno niesymetryczne RCA i jedno symetryczne XLR. Oprócz dwóch wyjść analogowych (RCA i XLR), MP1100 ma też trzy wyjścia cyfrowe (optyczne, koncentryczne RCA, USB). Rozdzielczość sygnału na wyjściach cyfrowych wynosi zawsze 24bity, a częstotliwość próbkowania można wybrać spośród dwóch wariantów: 96kHz lub 192kHz.

W przypadku użycia odpowiedniego oprogramowania konwertującego, sygnał dźwiękowy przesyłany łączem USB możemy przegrywać z płyt winylowych na dysk twardy komputera. Sygnalizator przesterowania cyfrowego ułatwia optymalizację ustawień przy zgrywaniu płyt analogowych do postaci cyfrowej. Dzięki temu w łatwy sposób monitorujemy proces ripowania płyt analogowych i tworzymy ich doskonałe kopie. 

Pilot zdalnego sterowania znajdujący się na wyposażeniu umożliwia wiele regulacji ustawień przedwzmacniacza bez konieczności podchodzenia do urządzenia. 

Idealnym partnerem dla MP1100 jest najwyższej jakości przedwzmacniacz lampowy C1100, który także jest konstrukcją dual mono. Oba przedwzmacniacze mają obudowy wykonane z tych samych materiałów: szkła, chromu i szczotkowanej stali.

 

 Dane techniczne MP1100:

  • Zniekształcenia THD : 0,02% wejścia gramofonowe | 0,005% wejścia liniowe
  • Pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 Hz @ +/-0,2dB
  • Stosunek sygnał/szum : 80dB na MC | 84dB na MM | 118dB na liniowym
  • Rezystancja na wejściach gramofonowych : 25, 50, 100, 200, 400, 1k, 47k (Ω)
  • Pojemność na wejściach gramofonowych : 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400 (pF)
  • Wzmocnienie na wejściach gramofonowych : 40dB, 46dB, 52dB, 58dB, 64dB
  • Wyjścia: stereofoniczne niezbalansowane (RCA), stereofoniczne zbalansowane (XLR), cyfrowe koaksjalne (Coaxial), cyfrowe optyczne (Toslink), USB
  • Maksymalna częstotliwość próbkowania dostępna na wyjściach cyfrowych: 24bit/192kHz
  • Wymiary /SxWxG/ : 445x 152x457 mm
  • Waga : 11,8 kg