McIntosh MDA200McIntosh MDA200

McIntosh MDA200
przetwornik cyfrowo-analogowy

 

Przetwornik cyfrowo-analogowy MDA200 firmy McIntosh zapewnia najwyższą jakość w zakresie odtwarzania muzyki ze źródeł cyfrowych. Może on zaoferować cyfrowy odsłuch muzyki w całkowicie analogowym domowym systemie audio lub zastąpić starszy model przetwornika, który stał się już przestarzały i wymaga wymiany. Dzięki czemu stanie się możliwym osiągnięcie lepszej jakości odtwarzania dźwięku, wykorzystując najnowocześniejsze funkcje urządzenia. MDA200 to samodzielny, zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy, który można łatwo dołączyć do posiadanego zestawu audio.

 

Sercem MDA200 jest cyfrowy moduł audio McIntosh DA2. DA2 posiada 7 cyfrowych wejść audio: 2 koaksjalne, 2 optyczne, 1 USB i 1 MCT (do użytku z serią MCT transportów SACD/CD), oraz 1 gniazdo HDMI Audio Return Channel (ARC). DA2 jest zasilany przez nowej generacji, poczwórnie zbalansowany, 8-kanałowy, 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC). Ten audiofilski przetwornik charakteryzuje się zwiększonym zakresem dynamicznym i zmniejszoną wartością całkowitych zniekształceń harmonicznych. DA2 obsługuje odtwarzanie cyfrowego dźwięku o wysokiej rozdzielczości, ponieważ wejście USB umożliwia natywne dekodowanie plików w formacie DSD do DSD512 i plików DXD do DXD384 kHz, podczas gdy wejścia koncentryczne i optyczne mogą dekodować muzykę cyfrową maksymalnie do 24-bitów/192kHz.

 

Wejście HDMI (ARC) umożliwia podłączenie telewizorów z kompatybilnym wyjściem HDMI (ARC) do domowego systemu stereo w celu zapewnienia nowego poziomu jakości dźwięku podczas oglądania telewizji i filmów, którego nie są w stanie zapewnić ani wbudowane głośniki telewizyjne czy soundbary. Popularne formaty dźwięku wielokanałowego Dolby® i DTS® są poddawane specjalistycznej konwersji na dźwięk dwukanałowy w celu ich prawidłowego odtworzenia.

 

DA2 otrzymał od firmy Roon Labs oznaczenie Roon Tested, co może być szczególnie przydatne, jeśli posiadamy obszerną bibliotekę muzyki cyfrowej. Jako partner Roon Tested, McIntosh dostarczył firmie Roon swoje urządzenia do testów przeprowadzanych z różnymi systemami operacyjnymi oraz komputerami, a ponadto udostępnił informacje na temat ich konstrukcji i możliwości. Ponieważ cyfrowe formaty muzyczne i technologie zmieniają się oraz podlegają stałemu udoskonalaniu w miarę upływu czasu, możliwe jest zastąpienie modułu DA2 w MDA200 nowszym cyfrowym modułem audio, jeśli taki zostanie wprowadzony w przyszłości do produkcji. Rozwiązanie takie chroni Państwa inwestycję w MDA200 i zapewnia spokój ducha, gdyż przetwornik ten będzie wartościowym elementem domowego systemu rozrywki przez wiele lat.

 

Aby móc podłączyć MDA200 do przedwzmacniacza lub wzmacniacza zintegrowanego, urządzenie wyposażono w parę zbalansowanych i niezbalansowanych wyjść analogowych. McIntosh oferuje zarówno kable zbalansowane, jak i niezbalansowane umożliwiające wykonanie tych połączeń.

 

MDA200 dostarczany jest z fabryki z aktywowanym trybem stałego wzmocnienia, ale oferuje możliwość ustawienia wyjścia w trybie wzmocnienia o regulowanym poziomie. Daje to możliwość bezpośredniego podłączenia MDA200 do wzmacniacza mocy, w systemie który posiada jedynie cyfrowe źródła dźwięku. W takiej konfiguracji nie jest potrzebny już żaden inny przedwzmacniacz. Głośność może być zmieniana za pomocą pokrętła ADJUST umieszczonego na panelu przednim lub za pomocą dołączonego pilota zdalnego sterowania.

 

Front MDA200 prezentuje klasyczne elementy wzornictwa McIntosha, takie jak panel przedni  z czarnego szkła z podświetlanym logo, charakterystycznymi pokrętłami sterującymi, aluminiowymi boczkami oraz czytelny wyświetlacz z możliwością regulacji poziomu jasności. Na tylnym panelu znajdują się porty do sterowania zasilaniem połączonych ze sobą urządzeń marki McIntosh oraz porty danych umożliwiające wysyłanie poleceń zdalnego sterowania do podłączonych komponentów systemu.

 

Dane techniczne:

 

Pasmo przenoszenia:
20Hz-20kHz +0/-0,5dB
5Hz-60kHz +0/-3dB (w zależności od podłączonego źródła)

Stosunek sygnał/szum: 100dB

Zakres dynamiczny: 100dB

Całkowite zniekształcenia harmoniczne: 0,005%

Impedancja wyjściowa: 100 Ω (Zbalansowane i Niezbalansowane)

Napięcie wyjściowe (Zbalansowane/Niezbalansowane):
4,0 Vrms / 2 Vrms (wyjścia o stałym wzmocnieniu)
0-16 Vrms / 0-8 Vrms (wyjścia z regulowanym wzmocnieniem)

Wejścia cyfrowe - moduł DA2:
1 USB, 2 koaksjalne, 2 optyczne, 1 MCT, 1 HDMI (ARC)

Wymiary (szer. x wys. x gł.): 44,45 x 9,8 x 39,95 cm.

Waga: 12,7 kg