MC312MC312MC312

McIntosh MC312 - tranzystorowy,
300-watowy wzmacniacz mocy

 

 

Przygotuj się na wiele lat radości czerpanej ze słuchania muzyki z wykorzystaniem najnowszej stereofonicznej końcówki mocy MC312. Pełna moc 300 Watów na kanał pozwoli na wysterowanie  każdego domowego systemu audio i  jest dostępna dla wszystkich kolumn, niezależnie od tego czy mają one 8, 4 lub 2 Ω impedancji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu unikalnej firmowej technologii Autoformer™. Autoformery są transformatorami wyjściowymi które nie tylko umożliwiają bezpieczne wysterowanie kolumn głośnikowych ale również chronią je przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia awarii tranzystorów, jednocześnie gwarantując przepływ mocy o bardzo niskim poziomie zniekształceń. Dla każdej z trzech wymienionych impedancji obciążenia zastosowano osobne terminale głośnikowe.

 

MC312 oferuje wiele udoskonaleń technologicznych w stosunku do swojego poprzednika a także reprezentuje nową jakość w kwestii wykończenia górnej części obudowy. W porównaniu do poprzedniego modelu podwojono pojemność filtra zasilacza co zaowocowało zwiększeniem parametru Dynamic Headroom (nadwyżki mocy chwilowej nad ciągłą) o imponujące 27% - z 1.8dB do 2.3dB. Oznacza to, iż MC312 umożliwia jeszcze lepsze odtwarzanie szerokiego zakresu dynamiki ulubionych nagrań. Z kolei większa pojemność filtra zasilacza chroni przed wystąpieniem niepożądanych zniekształceń i poprawia jakość odtwarzania basu. Inne zastosowane w MC312 nowości to okablowanie wewnętrzne o większym przekroju i lepsze elementy w układzie elektronicznym.

 

Trzymając się wiernie firmowej stylistyki wprowadzono również kilka udoskonaleń dotyczących wyglądu. Zastosowano bezpośrednie podświetlenie LED dla panelu frontowego. Autoformery nadal znajdują się po bokach transformatora zasilającego, ale teraz są umieszczone w nowych obudowach przykrytych pojedynczą pokrywą ze szklanymi wkładkami ze schematem wyprowadzeń każdego transformatora. Radiatory Monogrammed Heatsinks™  są częściowo uformowane w taki sposób, że ich przekrój ma kształt firmowego logo. Dzięki zastosowaniu w nich materiałów o podwyższonej przewodności cieplnej, zwiększono efektywność odprowadzania ciepła z końcówek mocy.

 

Oprócz opisanych powyżej unowocześnień konstrukcyjnych MC312 został wyposażony w kilka tradycyjnych firmowych technologii McIntosha:

 • Power Guard® monitoruje i dopasowuje przebieg sygnału aby uniknąć wyraźnych zniekształceń i obcinania sygnału. 
 • Sentry Monitor™ to działający bez bezpieczników układ odłączający stopień wyjściowy w przypadku zwarcia - automatycznie przestawia się on do normalnej pracy gdy problem zostanie usunięty.
 • Power Control to układ umożliwiający włączanie lub wyłączanie różnych innych urządzeń McIntosha połączonych w jeden system. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z rozbudowanymi systemami audio lub zaawansowanymi systemami kina domowego.
 • W MC312 do podłączenia kabli głośnikowych służą opatentowane, pozłacane gniazda głośnikowe Solid Cinch™ gwarantujące optymalne trzymanie nawet najgrubszych kabli oraz uniemożliwiające ich przypadkowe poluzowanie się. Gniazda te akceptują zarówno wtyki bananowe jak i widełki.

 

Wejścia sygnału są zarówno w postaci niesymetrycznej RCA jak i symetrycznej XLR. Oprócz terminali głośnikowych są też wyjścia liniowe (RCA, XLR), co ułatwia bi-amping, podłączenie subwoofera czy przekazanie sygnału do innego urządzenia. Szklany czarny panel przedni wzmacniacza z dwoma  wychyłowymi miernikami mocy ma teraz nowe podświetlenie LED-owe. Czarna obudowa MC312 wykonana jest częściowo z polerowanej stali nierdzewnej która współgra z V-metrami podświetlonymi na niebiesko i chromowanymi gałkami kontrolnymi. Natomiast tradycyjnie na zielono iluminowane są logo producenta i napisy umieszczone na panelu przednim a srebrne, aluminiowe listwy boczne uzupełniają ponadczasowy wygląd tego pięknego wzmacniacza.

 

Dane techniczne:

 • Moc wyjściowa: 300W @ 2Ω, 4Ω lub 8Ω
 • Zniekształcenia THD: 0.005%
 • Stosunek sygnał/szum: 120dB (poniżej mocy znamionowej)
 • Dynamic Headroom (nadwyżka mocy chwilowej nad ciągłą): 2.3dB
 • Współczynnik tłumienia: >40 szerokopasmowy
 • Pasmo mocy: 20Hz - 20kHz
 • Pasmo przenoszenia: +0, -0.25dB 20Hz-20.000Hz | +0, -3.0dB 10Hz-100.000Hz
 • Wymiary SxWxG: 44.5x24x56 cm (łącznie ze stopkami, gałkami i kablami)
 • Waga: 48 kg