MC1.25KWMC1.25KWMC1.25KWMC1.25KW

McIntosh MC1.25KW – referencyjne,
monofoniczne wzmacniacze mocy

 

MC1.25KW to najmocniejszy monofoniczny wzmacniacz w ofercie McIntosh'a, następca modelu MC1.2KW. Jego ciągła moc wynosi 1.200 Watów a ogromna nadwyżka mocy jaką dysponuje to urządzenie zapewnia możliwość wysterowania dowolnych zestawów głośnikowych, niezależnie od ich impedancji czy skuteczności. Zaimplementowano w nim szereg rozwiązań charakterystycznych dla firmy McIntosh, a także szereg udoskonaleń w stosunku do poprzednika. Ta potężna moc MC1.25KW to zasługa układu Quad Balanced Amplifier  składającego się z dwóch pełnych układów wzmocnienia dźwięku. Każdy z nich posiada dwa niezależne wzmacniacze w układzie push-pull, będące swoim lustrzanym odbiciem. Ich układy wyjściowe są połączone dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii transformatorów wyjściowych - McIntosh Output Autoformer. Dzięki powyższym rozwiązaniom stało się możliwe uzyskanie w pełni zbalansowanego sygnału dźwiękowego niemal całkowicie wolnego od zniekształceń i szumów. Całkowite zniekształcenia harmoniczne udało się sprowadzić do niemal niemierzalnego poziomu 0,005%. Wszystkie tranzystory są selekcjonowane aby zachować jak najbardziej stałe wzmocnienie prądowe w całym zakresie prądów pracy. Zastosowano nowoczesne tranzystory mocy z technologią ThermalTrak co pozwala na bieżąco i bardzo dokładnie monitorować ich temperaturę. Dane z ThermalTrak są wykorzystywane przez specjalne układy kontrolujące polaryzację tranzystorów.

 

W porównaniu do swojego poprzednika nowe monobloki uzyskały wiele ulepszeń konstrukcyjnych a także nową jakość w zakresie wykończenia górnej obudowy, której liczne elementy są obecnie wykonane również ze szkła. W MC1.25KW o 50% powiększono pojemność kondensatorów filtrujących w zasilaczu co w znaczący sposób poprawia dynamikę oraz polepsza jakość niskich tonów. Nowy jest też udoskonalony transformator zasilacza, poprawiono wewnętrzne okablowanie i komponenty układów elektronicznych. Ze względu na to, że wzmacniacz ma symetryczną topologię, zastosowano dwa układy zasilające, osobny dla każdej połówki. Nowy firmowy system zarządzania mocą wyłącza monobloki, gdy wykryje brak sygnału wejściowego, co skutkuje zmniejszeniem poboru prądu. 

 

Wzmacniacz ma wejście symetryczne XLR i wejście niesymetryczne RCA. Zależnie od impedancji podłączonych kolumn należy wybrać jedno z trzech wyjść głośnikowych (2Ω, 4Ω lub 8Ω). Na wyposażeniu jest też wyjście liniowe XLR i wyjście liniowe RCA, co może się przydać zwłaszcza do realizacji bi-ampingu. Oprócz tego są jeszcze wejścia/wyjścia wyzwalaczy Power Control. Jest to układ umożliwiający włączanie lub wyłączanie różnych innych urządzeń McIntosha połączonych w jeden system. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z rozbudowanymi systemami audio lub zaawansowanymi systemami kina domowego. Wzmacniacz wyposażono w firmowe układy zabezpieczające Sentry Monitor oraz Power Guard. W pełni automatyczny układ Sentry Monitor®, zabezpiecza urządzenie przed możliwością wystąpienia zwarcia. Zadanie wbudowanego układu Power Guard® polega na nieustannym monitorowaniu mocy wyjściowej wzmacniacza i zabezpieczeniu przed przesterowaniem kolumn, dzięki użyciu specjalnych foto-optycznych obwodów.

 

W MC1.25KW do podłączenia kabli głośnikowych służą  opatentowane, pozłacane gniazda głośnikowe Solid CinchTM gwarantujące optymalne trzymanie nawet najgrubszych kabli oraz uniemożliwiające ich przypadkowe poluzowanie się. Gniazda te akceptują zarówno wtyki bananowe jak i widełki. Cztery nowe stopki zainstalowane pod wzmacniaczem zapewniają lepszą stabilność i mniejszą podatność na wibracje podłoża. W tylnej części wzmacniacza umieszczono aż cztery radiatory McIntosh Monogrammed Heatsinks™ ozdobione umieszczonym na nich monogramem ,,Mc". Dzięki zastosowaniu w nich materiałów o podwyższonej przewodności cieplnej, zwiększono efektywność odprowadzania ciepła ze wzmacniacza. Ogromny, 11’’ ręcznie wytwarzany watomierz umieszczony w szklanym panelu przednim o grubości 1,3 cm pozwala bezproblemowo monitorować pracę urządzenia. Szybki i czuły wskaźnik mocy jest podświetlony na niebiesko, a podświetlenie to można wyłączyć. Ten precyzyjny wskaźnik pokazuje moc na podstawie pomierzonych elektronicznie wartości prądu i napięcia, które po operacji mnożenia sterują układem napędowym miernika. Miernik może pracować w trybie Hold Mode, z chwilowym zatrzymaniem wskazówki na osiągniętej wartości szczytowej.

 

Jak zwykle zachowano charakterystyczną firmową stylistykę. Frontowy szklany panel ma nowe, bezpośrednie podświetlenie LED-owe. Czarna obudowa wykonana jest częściowo z polerowanej stali nierdzewnej która współgra z niebieskim watomierzem i gałkami kontrolnymi. Natomiast tradycyjnie na zielono iluminowane są logo producenta i napisy umieszczone na panelu przednim a srebrne, aluminiowe uchwyty uzupełniają wygląd tego pięknego wzmacniacza.

 

 

Specyfikacja:

 • W pełni symetryczna konstrukcja typu Quad Balanced Amplifier
 • Autoformery – najsłynniejsze transformatory wyjściowe McIntosha
 • Power Assurance System – zespół opatentowanych technologii ochronnych
 • Układ Power Guard® - chroni przed przesterowaniem i uszkodzeniem kolumn
 • Sentry Monitor® - zabezpiecza przed zwarciem
 • Układ miękkiego startu
 • Podświetlany watomierz z możliwością wyłączenia
 • Szklany panel przedni o grubości 1,3 cm
 • Wysokiej jakości symetryczne (XLR) i niesymetryczne (RCA) gniazda wejściowe oraz wyjściowe
 • Nowe, opatentowane gniazda głośnikowe
 • Cztery nowe stopki, zapewniające lepszą stabilność i mniejszą podatność na wibracje podłoża. 

 

Dane techniczne:

 • Moc: 1.200W (na 2Ω, 4Ω i 8Ω)
 • Zniekształcenia THD: 0.005% maks. 20Hz-20kHz
 • Stosunek sygnał/szum wejście symetryczne: 124dB
 • Stosunek sygnał/szum wejście niesymetryczne: 120dB
 • Współczynnik tłumienia: 40 (szerokopasmowy)
 • Pasmo przenoszenia: +0, -0.25dB 20Hz-20kHz | +0, -3.0dB 10Hz-100kHz
 • Dynamic Headroom: 2,2dB
 • Czułość wejściowa: 2,4V niesymetryczne | 4,8V symetryczne
 • Impedancja wejściowa: 10kΩ
 • Wymiary SxWxG: 451x313x559 mm
 • Waga: 72 kg/szt.