MB20MB20MB20

McIntosh MB20
odbiornik/nadajnik Bluetooth

 

Transmiter Bluetooth MB20 to łatwy i prosty sposób na dodanie funkcjonalności bezprzewodowego przesyłania sygnału Bluetooth do praktycznie każdego domowego systemu audio, niezależnie od daty jego powstania. MB20 zaprojektowano z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości transmisji z możliwością odtwarzania dźwięku przesyłanego z telefonu komórkowego, zapisanego w wirtualnej chmurze lub pochodzącego z ulubionych serwisów streamingowych. To nieduże, kompaktowe urządzenie zostało bogato wyposażone w różne gniazda wejściowe i wyjściowe oraz posiada najnowsze rozwiązania funkcjonalne w zakresie streamingu, które nie wymagają stosowania jakichkolwiek aplikacji zewnętrznych. MB20 pełni funkcję nadajnika i odbiornika, a jego naczelnym zadaniem jest zapewnienie najwyższej jakości połączenia Bluetooth z urządzeniami audio, które nie posiadają wbudowanej łączności Bluetooth.

 

Jest to urządzenie Bluetooth klasy 1, co pozwala na zasięg do około 45 metrów w korzystnych warunkach bez przeszkód. Jako odbiornik, MB20 wykorzystuje ekstremalnie czuły odbiornik w celu lepszego odbioru sygnału, nawet jeśli nadajnikiem są urządzenia klasy 2. Zewnętrzna antena MB20 pomaga zmaksymalizować zasięg przesyłu sygnału dwóch sparowanych ze sobą aktywnych urządzeń. Jako nadajnik ma zasięg dziesięciokrotnie większy od typowego urządzenia Bluetooth klasy 2.

 

MB20 jest zgodny z Bluetooth wersji 5.0. Obsługiwane są kodeki Advanced Audio Coding (AAC), aptX, aptX HD oraz aptX Low Latency. Kiedy urządzenie pracuje w trybie nadajnika użytkownik może określić czy preferowany jest wariant aptX HD czy Low Latency. Kompaktowy transmiter MB20 posiada na wyposażeniu szeroki wachlarz gniazd analogowych i cyfrowych umożliwiających podłączenie go do domowego systemu audio. Do dyspozycji są cztery wejścia: liniowe symetryczne XLR, liniowe niesymetryczne RCA, cyfrowe optyczne i cyfrowe koncentryczne. Przy pracy w trybie nadajnika wysłany będzie przez Bluetooth sygnał z aktywnego wejścia. Analogowo-cyfrowy konwerter wykorzystywany w tym trybie ma odstęp od szumów 110dB.

 

Kiedy MB20 pracuje w trybie odbiornika to sygnał Bluetooth jest podawany jedocześnie na wszystkie cztery wyjścia: liniowe symetryczne XLR, liniowe niesymetryczne RCA, cyfrowe optyczne i cyfrowe koncentryczne. Przy pracy w trybie odbiornika wykorzystywany jest układ konwertera cyfrowo-analogowego o rozdzielczości 32 bity i częstotliwości próbkowania 192kHz w celu uzyskania najwyższej jakości dźwięku audio. Sygnały na wyjściach cyfrowych mają częstotliwość próbkowania 96kHz aby zapewnić jak najszerszą kompatybilność z innymi urządzeniami. Wybór pomiędzy pracą w trybie nadajnika/odbiornika wykonuje się przyciskiem na tylnej ściance. Wykorzystując parę MB20 można też stworzyć bezprzewodowe połączenie pomiędzy dwoma systemami audio, jeden egzemplarz pracuje wówczas jako nadajnik a drugi jako odbiornik.

 

Urządzenia ma czarną, aluminiową obudowę ze szklanym panelem na górnej ściance. W komplecie załączany jest zewnętrzny zasilacz.

 

Dane techniczne:

 • Pasmo przenoszenia: 20Hz-20kHz +/-0.5dB
 • Stosunek sygnał/szum: > 100dB 
 • Zniekształcenia THD ... <0.005%
 • Maksymalne napięcie wejściowe/wyjściowe ... 5Vrms XLR | 2.5Vrms RCA
 • Wejście cyfrowe ... PCM do 24-bitów/192kHz
 • Wyjście cyfrowe ... PCM 24-bity/96kHz
 • Gniazda wejściowe i wyjściowe RCA oraz XLR o stałym poziomie natężenia sygnału.
 • Gniazda optyczne i koaksjalne sygnału cyfrowego (wejściowe i wyjściowe).
 • Impedancja wyjściowa: minimalna impedancja obciążenia 500 Ω
 • Wymiary SxWxG ... 24 x 6.40 (antena dodatkowo 3.43cm) x10 cm
 • Masa ... 1.2kg

 

Przykłady wykorzystania MB20:

 • W trybie odbiornika, można przesyłać do MB20 poprzez Bluetooth sygnał dźwiękowy pochodzący z dowolnego urządzenia posiadającego Bluetooth. Ten sygnał audio można następnie odtwarzać poprzez system McIntosha (lub innego producenta), niezależnie od tego kiedy posiadany wzmacniacz lub przedwzmacniacz został wyprodukowany.
 • W trybie nadajnika, można przesyłać dźwięk z MB20 do dowolnego urządzenia odbierającego sygnał audio poprzez Bluetooth. W tym przypadku można przesyłać muzykę zgromadzoną na fizycznych nośnikach, takich jak płyty CD lub płyty winylowe, do bezprzewodowych słuchawek Bluetooth albo bezprzewodowych głośników Bluetooth.
 • Jeśli posiada się w domu więcej niż jeden system audio i znajdują się one we wzajemnym zasięgu Bluetootha to wówczas można do każdego z nich podłączyć po jednym transmiterze MB20, ustawiając na jednym z nich tryb nadawania a na drugim tryb odbierania. Dzięki temu powstaje możliwość przesyłania muzyki zapisanej na fizycznym nośniku, z odtwarzacza CD lub gramofonu, z jednego domowego systemu na drugi, które umieszczone mogą być w różnych częściach domu. Gdy poprowadzenie kabli połączeniowych nie jest możliwe taka opcja przesyłania dźwięku na odległość jest optymalna.