MA9500MA9500

McIntosh MA9500
stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany

 

Muzyka po prostu ożywa dzięki stereofonicznemu wzmacniaczowi zintegrowanemu MA9500 i jego 300 W czystej mocy. Ta moc jest dostarczana przez parę autoformerów – słynnych transformatorów wyjściowych McIntosha, których unikalna konstrukcja gwarantuje, że posiadane głośniki zawsze otrzymają pełne 300 W, niezależnie od tego, czy mają impedancję 2, 4 czy 8 Ohm. MA9500 zastępuje wielokrotnie nagradzany model MA9000  dodając dodatkowe ulepszenia w zakresie funkcjonalności do już i tak znakomitego zintegrowanego wzmacniacza stereofonicznego. Pojemność kondensatorów w MA9500 została podwojona w porównaniu z MA9000, co spowodowało znaczny wzrost zapasu dynamiki (Dynamic Headroom) z 1,8 dB do 2,8 dB, zapewniając MA9500 lepsze odtworzenia skoków dynamiki przy mniejszych zniekształceniach. I chociaż MA9000 charakteryzował się świetną prezentacją najniższego zakresu niskich tonów, to zwiększona pojemność kondensatorów w MA9500 pozwala na jeszcze bardziej niesamowite odtwarzanie i kontrolę basu.

 

Podczas gdy MA9000 posiadał cyfrowy moduł audio DA1, MA9500 jest standardowo wyposażony w cyfrowy moduł audio DA2. DA2 oferuje 7 wejść cyfrowych: 2 koncentryczne, 2 optyczne, 1 USB, 1 MCT i 1 złącze HDMI Audio Return Channel (ARC). Sercem DA2 jest audiofilski, poczwórnie zbalansowany, 8-kanałowy, 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC), w którym poprawie uległ zarówno zakres dynamiki, jak i całkowitych zniekształceń harmonicznych w porównaniu do DACa w DA1. Wejścia koncentryczne i optyczne modułu DA2 mogą dekodować muzykę cyfrową do 24 bitów/ 192kHz w celu odtwarzania sygnału audio o wysokiej rozdzielczości. DA2 posiada firmowe wejście MCT (DIN), które oferuje optymalny przesył sygnału DSD z dowolnego firmowego transportu SACD/CD z serii MCT. Rozwiązanie to ma to na celu uzyskanie z płyt SACD dźwięku wysokiej rozdzielczości o jak najlepszej jakości. Telewizory kompatybilne z wyjściem HDMI (ARC) można podłączyć do MA9500, aby cieszyć się dźwiękiem z telewizora o tak wysokiej jakości jaki nigdy dotąd nie był dostępny za pośrednictwem domowego systemu muzycznego. Popularne wielokanałowe formaty audio Dolby® i DTS® są obsługiwane przez moduł DA2 i konwertowane na dwukanałowy dźwięk w celu ich jak najbardziej prawidłowego odtworzenia. Pilot MA9500 może sterować mocą i głośnością telewizora, gdy komunikacja CEC jest włączona zarówno we wzmacniaczu, jak i w telewizorze. Przy korzystaniu z wejścia USB moduł DA2 oferuje zwiększony zakres obsługi odtwarzania plików DSD aż do DSD512. Ponieważ DA2 to modułowa konstrukcja, możliwe jest jej zastąpienie w przyszłości nowszym cyfrowym modułem audio.

 

Szerokie spektrum analogowych połączeń audio jest tak samo imponujące, jak różnorodność dostępnej w MA9500 cyfrowej łączności audio. Wzmacniacz posiada aż 10 par wejść analogowych: 2 wejścia zbalansowane, 6 wejść niezbalansowanych oraz 2 wejścia dla sygnału gramofonowego: jedno dla wkładek o ruchomej cewce (MC) i jedno dla wkładek o ruchomym magnesie (MM) z oddzielnymi zaciskami uziemiającymi dla podłączonego gramofonu/ów. Obydwa wejścia gramofonowe mają regulowane impedancje co znacznie ułatwia dopasowanie wkładki gramofonowej. MA9500 posiada wbudowany wzmacniacz słuchawkowy High Drive z układem HXD (Headphone Crossfeed Director) do kreowania przestrzenności dźwięku. Wyjście słuchawkowe to gniazdo jack 1/4 cala.

 

Wszystkie niesymetryczne złącza analogowe są wykonane z wysokiej jakości pozłacanego litego mosiądzu, co zapewnia doskonałą obsługę sygnału i uziemienia. Wszystkim wejściom analogowym i cyfrowym można nadać wybrane przez użytkownika nazwy w celu optymalnej ich konfiguracji i przyjaznego sterowania urządzeniem. Aby zapewnić większą elastyczność w konfiguracji domowego systemu audio, MA9500 posiada zbalansowane i niezbalansowane wyjścia sygnału, które przekazują sygnał audio do innego wzmacniacza mocy. Zmodernizowane elementy zasilacza dodatkowo redukują emisję szumów, a jednocześnie zwiększają wytrzymałość układu w najbardziej wymagających sytuacjach. MA9500 nadal wykorzystuje potężne mikroprocesory sterujące dla płynnej i niezawodnej pracy systemu, a także niektóre z najnowocześniejszych komponentów obwodów audio, aby uzyskać najlepszy możliwy dźwięk.

 

Innowacyjne firmowe gniazda głośnikowe Solid Cinch™ pozwalają w łatwy, a jednocześnie pewny sposób zamocować posiadane kable głośnikowe, co uniemożliwia ich poluzowanie i ewentualne spowodowanie zwarcia. Gniazda te są pozłacane aby zapobiec korozji i zapewnić przesyłanie wysokiej jakości sygnału. Akceptują zarówno wtyki bananowe i widełkowe.

 

Inne technologie McIntosha zastosowane w MA9500 to:

 • Power Guard®, stale monitoruje sygnały wejściowe i wyjściowe oraz może dynamicznie dostosowywać poziomy wejściowe, aby zapewnić maksymalną moc wyjściową, unikając jednocześnie nieprzyjemnie brzmiących zniekształceń i przesterowania, które mogłyby uszkodzić głośniki.
 • Technologia ochrony przed zwarciem Sentry Monitor™ bez stosowania bezpieczników, która wyłącza stopień wyjściowy, nim prąd przekroczy bezpieczne poziomy pracy, a następnie resetuje się automatycznie, gdy warunki pracy powrócą do normy.
 • Radiatory McIntosh Monogrammed Radiators™ wykonane z wysokiej jakości materiałów o doskonałej przewodności cieplnej i doskonałych właściwościach rozpraszania ciepła.
 • Funkcja Home Theatre PassThru, która pozwala na bezproblemową integrację wzmacniacza z systemem kina domowego.
 • Wzmacniacz słuchawkowy High Drive z układem Headphone Crossfeed Director (HXD®), który ma na celu stworzenie iluzji odsłuchu z wykorzystaniem konwencjonalnych kolumn głośnikowych. 
 • Dyskretna ośmiozakresowa regulacja barwy tonów, która pozwala na zaawansowaną ręczną regulację analogową ±12 dB w krokach co 2 dB na częstotliwościach 25 Hz, 50 Hz, 100 Hz, 200 Hz, 400 Hz, 1 kHz, 2,5 kHz i 10 kHz.
 • Złącza  Power Control pozwalają na wysyłanie sygnałów do włączania lub wyłączania innych urządzeń McIntosha pracujących w systemie.

 

MA9500 jest jednym z wielu produktów McIntosha, które otrzymały oznaczenie Roon Tested od firmy Roon Labs. Został on sprofilowany i przetestowany zarówno przez Roona, jak i McIntosha w celu uzyskania maksymalnej kompatybilności. Roon rozpozna go i wyśle dźwięk zoptymalizowany pod kątem jego możliwości. Bez manipulowania polami wyboru lub rozwijanymi listami opcji, urządzenia oznaczone jako Roon Tested są automatycznie identyfikowane i konfigurowane po wyjęciu z pudełka. MA9500 stanowi przykład klasycznej estetyki McIntosha z czarnym szklanym panelem przednim z podświetleniem LED, parą podświetlonych na niebiesko wskaźników wychyłowych, aluminiowymi pokrętłami sterującymi, podświetlanym na zielono logo, wbudowanymi uchwytami i piękną polerowaną obudową ze stali nierdzewnej.

 

Dane techniczne:

 • 300W przy 8/4/2 Ohma.
 • Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) obsługujący na wejściu USB sygnał PCM do 32 Bit/384 kHz i DXD 384kHz oraz sygnał DSD aż do DSD512. 
 • Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) obsługujący częstotliwość próbkowania do 24 Bit/192 kHz na wejściach cyfrowych: koncentrycznym i optycznym.
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD): 0.005%
 • Pasmo przenoszenia: +0, -0.5dB 20Hz-20000Hz / +0, -3.0dB 10Hz-100kHz
 • Przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM - czułość wejścia MM: 3.0mV
 • Przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MC - czułość wejścia MC: 0.30mV
 • Stosunek sygnał-szum MM: 84dB
 • Stosunek sygnał-szum MC: 82dB
 • Stosunek sygnał-szum (końcówka mocy wejście): 114dB
 • Stosunek sygnał-szum (wysokoliniowe): 98dB
 • Impedancja wejściowa: 10K (symetryczne) / 22K (niesymetryczne)
 • Współczynnik tłumienia: >40
 • Maksymalny poziom wyjściowy: 8V (niesymetryczny) / 16V (symetryczny)
 • Dynamic Headroom: 2,8dB
 • Wymiary: (SxWxG) 44,5 x 24 x 50,2 cm 
 • Waga: 45,8 kg