McIntosh DA-2McIntosh DA-2

MCINTOSH - DA2, wymienny moduł
obsługi źródeł cyfrowych
do urządzeń McIntosha

 

DA2 to najnowszy i najbardziej zaawansowany moduł firmy McIntosh do obsługi źródeł cyfrowych. Jest on standardowo instalowany w przedwzmacniaczach C53 oraz C2700 umożliwiając obu tym urządzeniom, wykorzystanie najnowszych innowacji z zakresu technologii cyfrowego audio. Natomiast te modele, w których zastosowano moduł DA1 można unowocześnić poprzez instalację DA2. Zależnie od tego w jakim urządzeniu instalowany jest DA2 możliwe są dwa warianty jego orientacji.

 

Moduł cyfrowy DA2 posiada siedem wejść: 2 koncentryczne, 2 optyczne, 1 USB, 1 firmowe MCT oraz jedno  HDMI ARC. Oprócz wejścia HDMI pozostałe były już na wyposażeniu modułu DA1. Nowością jest zaimplementowanie gniazda HDMI  ARC przeznaczonego do przesyłu sygnału audio. ARC to skrót od angielskich słów Audio Return Channel czyli po polsku Kanał Zwrotny Audio. Wejście HDMI ARC może współpracować z kompatybilnymi urządzeniami, wśród których szczególnie istotną grupą są telewizory.

 

Obecnie, w niemal wszystkich nowych telewizorach znajdziemy możliwość odtwarzania serwisów streamingowych takich jak np. Netflix czy HBO, czy serwisów internetowych jak np. YouTube oraz wielu różnych przydatnych aplikacji. Stwarza to potrzebę przesyłania wysokiej jakości sygnału audio z telewizora do wzmacniacza, amplitunera lub przedwzmacniacza wyposażonego w moduł cyfrowy audio. Gniazdo HDMI  ARC  znajdujące się w DA2 umożliwia taki przesył z zachowaniem jak najlepszej jakości sygnału. Oprócz tego może być prowadzona dwukierunkowa transmisja danych. Pozwala to na korzystanie z takich funkcji jak sterowanie głośnością czy synchronizacja dźwięku z obrazem. Jeśli aktywowana jest komunikacja CEC w DA2 i w telewizorze, pilot zdalnego sterowania od telewizora może sterować włączaniem i głośnością sprzętu McIntosha.

 

DA2 obsługuje wielokanałowe formaty audio z rodzin Dolby i DTS nie tylko na wejściu HDMI, ale także na wejściach koncentrycznych i optycznych. Zapewniona jest wysokojakościowa konwersja sygnałów do postaci dwukanałowej. Na wejściu USB DA2 obsługuje pliki DSD512 (w DA1 było to DSD256) oraz pliki DXD do 384kHz. Wejścia koncentryczne i optyczne obsługują sygnały PCM do 24-bitów/192kHz. Firmowe wejście MCT pozwala na zabezpieczoną transmisję DSD z transportów SACD/CD McIntosha (MCT500, MCT450 oraz MCT80). Poszerzenie gamy obsługiwanych sygnałów umożliwił nowy, 32-bitowy, 8-kanałowy konwerter cyfrowo-analogowy pracujący w trybie Quad Balanced. Nowy układ ma też niższe zniekształcenia i większy zakres dynamiki niż w DA1.

 

Możliwość aktualizacji modułu DA1 na DA2 dotyczy następujących urządzeń:

 • wzmacniacze zintegrowane MA9000, MA8900, MA7200, MA5300
 • amplituner MAC7200
 • przedwzmacniacz C49.

Standardowo wymienione modele są nadal produkowane z modułem DA1.

 

Specyfikacja techniczna:

Wejścia cyfrowe:

 • 2 koaksjalne
 • 2 optyczne
 • 1 HDMI (ARC)
 • 1 USB
 • 1 MCT

DAC:
8-kanałowy, 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy, pracujący w trybie Quad Balanced (Poczwórnie Symetryczny)

Dekodowanie DSD:
maksymalnie do DSD512

Dekodowanie DXD:
maksymalnie do DXD 384kHZ

Modele urządzeń kompatybilnych z DA2:

 • Wzmacniacze zintegrowane: MA9000, MA8900, MA7200, MA5300
 • Amplituner stereo: MAC7200
 • Przedwzmacniacz: C49