McIntosh C8McIntosh C8McIntosh C8

McIntosh C8
przedwzmacniacz lampowy

Stereofoniczny przedwzmacniacz lampowy C8 nawiązuje swoim wyglądem do legendarnego wzmacniacza lampowego MC275 oraz do dwóch zintegrowanych wzmacniaczy hybrydowych - MA252 i MA352. W połączeniu z idealnie dopasowanymi do niego wzorniczo i dźwiękowo monoblokami MC830 oferuje jakość brzmienia kojarzącą się z koncertem na żywo. C8 zasila komplet czterech lamp 12AX7a umieszczonych w stylowych klatkach ochronnych. Przedwzmacniacz posiada jedną parę wejść symetrycznych (XLR) i dwa wejścia niesymetryczne (RCA) dla analogowych źródeł dźwięku, a także dwa dodatkowe wejścia gramofonowe dla wkładek MM i MC z możliwością regulacji impedancji wejściowej. Wszystkim wejściom można nadać indywidualne nazwy w celu ułatwienia obsługi urządzenia. C8 dysponuje regulacją tonów niskich i wysokich, dzięki którym można dokonać optymalnego ustawienia barwy dźwięku. Można ją też całkowicie wyłączyć. W przedwzmacniaczu zamontowano jedną parę wyjść symetrycznych (XLR) i dwie pary wyjść niesymetrycznych (RCA) co umożliwia podłączenie dowolnej zewnętrznej stereofonicznej końcówki mocy lub monobloków. Jedno z wyjść niesymetrycznych, dzięki odpowiedniej konfiguracji, może zostać wykorzystane do podłączenia aktywnego subwoofera, w celu poszerzenia pasma odtwarzania najniższych tonów.

Pomimo tego, iż standardowa wersja C8 nie jest wyposażona w wejścia cyfrowe, to oferuje ona opcjonalną możliwość instalacji cyfrowego modułu audio DA2. Moduł ten to aktualnie najnowszy i najbardziej zaawansowany firmowy dac umożliwiający przetwarzanie dźwięku cyfrowego. DA2 posiada 7 wejść cyfrowych: dwa koncentryczne, dwa optyczne, jedno USB, jedno firmowe MCT  (umożliwiające doskonałą transmisję sygnału audio z kompatybilnych transportów SACD/CD McIntosha MCT500 lub MCT80) oraz HDMI (ARC) przeznaczone do przesyłu sygnału audio. ARC to skrót od angielskich słów Audio Return Channel czyli Kanał Zwrotny Audio. Obecnie, w niemal wszystkich nowych telewizorach znajdziemy możliwość odtwarzania serwisów streamingowych takich jak np. Netflix czy HBO, czy serwisów internetowych jak np. YouTube oraz wielu różnych przydatnych aplikacji. Stwarza to potrzebę przesyłania wysokiej jakości sygnału audio z telewizora do wzmacniacza, amplitunera lub przedwzmacniacza wyposażonego w moduł cyfrowy audio. Gniazdo HDMI (ARC) znajdujące się w DA2 umożliwia taki przesył z zachowaniem bardzo wysokiej jakości dzwięku. Oprócz tego może być prowadzona dwukierunkowa transmisja danych. Pozwala to na korzystanie z takich funkcji jak sterowanie głośnością czy synchronizacja dźwięku z obrazem. Jeśli aktywowana jest komunikacja CEC w DA2 i w telewizorze, pilot zdalnego sterowania od telewizora może sterować włączaniem i głośnością sprzętu McIntosha.

Moduł DA2 wykorzystuje nowej generacji 8-kanałowy, 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy, pracujący w trybie Quad Balanced, który umożliwia na wejściu USB natywne dekodowanie plików DSD512 i DXD 384kHz. Natomiast cyfrowe wejścia koncentryczne i optyczne mogą przesyłać sygnał o maksymalnej częstotliwości do 24Bit/192kHz. DA2 obsługuje wielokanałowe formaty audio z rodzin Dolby i DTS nie tylko na wejściu HDMI, ale także na wejściach koncentrycznych i optycznych. Zapewniona jest wysokiej jakości konwersja sygnałów do postaci dwukanałowej. Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy umożliwia odsłuch ulubionych nagrań, wówczas gdy potrzebujemy większej prywatności. Wyjście słuchawkowe obsługuje firmowy wzmacniacz High Drive, który doskonale poradzi sobie z wysterowaniem bardzo szerokiej gamy słuchawek dostępnych na rynku. Wyjście słuchawkowe posiada gniazdo typu jack 1/4 cala (6,3 mm).

Firmowa technologia Power Control, umożliwia łatwe włączanie lub wyłączanie różnych innych urządzeń McIntosha połączonych w jeden system. Aktywowana przez użytkownika funkcja Auto Off automatycznie wyłącza C8 po 30 minutach braku sygnału dźwiękowego. Funkcja Pass Thru oznacza tryb pracy przedwzmacniacza, w którym jest on zintegrowany z posiadanym systemem kina domowego  a firmowe gniazda Data Ports pozwalają przesyłać komendy z pilota zdalnego sterowania do różnych, połączonych w jeden system, urządzeń. Wybór wejścia, regulacja niskich i wysokich tonów mogą być obsługiwane za pomocą pokręteł umieszczonych na panelu przednim lub z użyciem pilota. Dostępna jest regulacja równowagi kanałów a także regulacja poziomów poszczególnych wejść w zakresie +/-6dB. Wszystkie ustawienia, poziom natężenia dźwięku i nazwa aktualnie wybranego wejścia zostaną wyświetlone na wyświetlaczu znajdującym się z przodu urządzenia.

C8 spoczywa na chassis wykonanym z polerowanej stali nierdzewnej. Aluminiowe napisy z oznaczeniem modelu przedwzmacniacza znajdują się na obu jego bokach. Aluminiowe gałki, podświetlane na zielono logo oraz frontowy panel z czarnego szkła stanowią o ponadczasowym wyglądzie urządzenia.

 

Dane techniczne:

  • Pasmo przenoszenia: (+0, -0,5 dB) 20 Hz-20 000 Hz; (+0, -3 dB) 15 Hz-100 000 Hz 
  • Zniekształcenia harmoniczne (THD): 0,08%
  • Maksymalny poziom wyjściowy ... 16V RMS (XLR) | 8V RMS (RCA)
  • Czułość wejść liniowych ... 900mV (XLR) | 450mV (RCA)
  • Czułość wejść gramofonowych ... 0,45mV (MC) | 4,5mV (MM)
  • Stosunek sygnał/szum: liniowe 95dB / MM 80dB / MC 75dB 
  • Wzmocnienie napięciowe: liniowe 15dB / MM 55dB / MC 75dB
  • Impedancja wejściowa: liniowe XLR 44kΩ / liniowe RCA 22kΩ
  • Wymiary: (SxWxG)  31,2 x 19,4 x 41,3 cm
  • Waga:  8,2 kg