C53C53

McIntosh C53 – stereofoniczny
przedwzmacniacz z wymiennym modułem
przetwornika cyfrowo-analogowego DA-2

 

McIntosh C53 to bogato wyposażony, tranzystorowy, stereofoniczny przedwzmacniacz. Jest przygotowany do tego, aby funkcjonować w Twoim systemie audio przed wiele lat - a nawet dekad -  oferując niezrównaną jakość dźwięku. Wejścia cyfrowe obsługuje najnowszej generacji moduł DA-2. Moduł cyfrowy jest wymienny i w przyszłości możliwa będzie instalacja nowszej wersji. Do dyspozycji są 2 wejścia koncentryczne (sygnały do 192kHz/24bity), 2 wejścia optyczne (sygnały do 192kHz/24bity), jedno USB typ B, jedno firmowe MCT (dla transportów SACD/CD z wyjściem MCT). Nowością jest wejście HDMI z kanałem zwrotnym ARC (tylko audio, bez wideo) przeznaczone dla nowoczesnych telewizorów. Dzięki niemu będzie możliwe nie tylko przesyłanie dźwięku z telewizora do posiadanego systemu audio ale także znaczna poprawa jego jakości. Podawane na wejście HDMI sygnały popularnych formatów wielokanałowych Dolby® oraz DTS® są konwertowane do dwóch kanałów. Jeśli w C53 i telewizorze włączona jest obsługa CEC, pilot zdalnego sterowania C53 może sterować głośnością i włączaniem telewizora. Dodatkowo, wejście USB w module DA-2 wspiera natywnie odtwarzanie plików DSD512. Ulepszenie obsługi formatu DSD stało się możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanego technologicznie  ośmiokanałowego, 32-bitowego konwertera cyfrowo-analogowego  pracującego w trybie Quad Balanced. Wejście USB wspiera także format DXD aż do 384kHz. 

 

Poza siedmioma wejściami cyfrowymi zainstalowanymi w module DA2 przedwzmacniacz C53 posiada aż dziewięć wejść analogowych na które składają się: 3 wejścia symetryczne, 4 wejścia niesymetryczne, jedno gramofonowe MC i jedno gramofonowe MM. Wejścia gramofonowe mają nastawne impedancje wejściowe. Dostępna jest także funkcja obejścia dla kina domowego (Home Theater Pass Through). C53 posiada także po 3 wyjścia symetryczne XLR i niesymetryczne RCA z regulowanym poziomem sygnału. Jest też jedno wyjście RCA o stałym poziomie sygnału. Regulacja barwy dokonywana jest za pomocą 8-pasmowego korektora (25Hz, 50Hz, 100Hz, 200Hz, 400Hz, 1k, 2.5k, 10k), a każde jego pasmo może być regulowane w zakresie +/- 12dB. Korektor pracuje całkowicie w domenie analogowej, umożliwiając dzięki temu uzyskanie ultra niskich szumów i zniekształceń. Istnieje możliwość wyłączenia korektora poprzez wciśniecie odpowiedniego przycisku na panelu przednim lub na pilocie zdalnego sterowania. 

 

Wyjście słuchawkowe jack 1/4 cala zasilane jest przez firmowy wzmacniacz słuchawkowy High Drive i posiada firmowy układ HXD® (Headphone Crossfeed Director), który ma na celu stworzenie iluzji odsłuchu z wykorzystaniem konwencjonalnych kolumn głośnikowych. Zastosowany wzmacniacz słuchawkowy umożliwia optymalne wysterowanie większości dostępnych na rynku słuchawek. Układ HXD® można wyłączyć. Na panelu przednim znajduje się dwuliniowy wyświetlacz, który dostarcza ważnych informacji ułatwiających obsługę urządzenia. Powyżej wyświetlacza umieszczono dwa wskaźniki poziomu sygnału wyjściowego, wyskalowane w decybelach. Ich podświetlenie może być w każdej chwili wyłączone. Przedwzmacniacz obsługuje także funkcje firmowej technologii Power Control i Data Control za pomocą specjalnych portów umieszczonych na tylnej ściance urządzenia. Power Control, umożliwia włączanie lub wyłączanie różnych innych urządzeń McIntosha połączonych w jeden system. Z kolei Data Control pozwala przesyłać komendy z pilota zdalnego sterowania do różnych, połączonych w jeden system, urządzeń.

 

Wszystkie opisane powyżej technologie zostały umieszczone w urządzeniu o klasycznym wzornictwie typowym dla McIntosha. Przedni szklany panel ma bezpośrednie podświetlenie LED-owe. Obudowa C53 wykonana jest częściowo z polerowanej stali nierdzewnej która współgra z niebieskim wskaźnikami wychyłowymi i aluminiowymi pokrętłami. Natomiast tradycyjnie na zielono iluminowane są logo producenta i napisy umieszczone na panelu przednim a srebrne, aluminiowe ramki panelu przedniego uzupełniają ponadczasowy wygląd tego pięknego przedwzmacniacza.

 

Dane techniczne C53:

  • Pasmo przenoszenia: +0, -0,5dB  20Hz-20kHz
  • Maksymalne napięcie wyjściowe: XLR 16V RMS / RCA 8V RMS
  • Czułość wejściowa: liniowe XLR 900mV / liniowe RCA 450mV / MM 4.5mV / MC 0.45mV
  • Stosunek sygnał/szum: liniowe 100dB / MM 82dB / MC 80dB 
  • Wzmocnienie napięciowe: liniowe 15dB / MM 40dB / MC 60dB
  • Impedancja wejściowa: liniowe XLR 44kΩ / liniowe RCA 22kΩ
  • Zniekształcenia THD: 0,005%
  • Wymiary (SxWxG): 44.45 x 19.37 x 45.72 cm
  • Waga: 12.5 kg