C49C49

McIntosh C49 - przedwzmacniacz z wbudowanym
przetwornikiem cyfrowo-analogowym

 

McIntosh C49 to dwukanałowy, tranzystorowy przedwzmacniacz z szeroką paletą wejść. W sumie oferuje aż 13 różnych wejść sygnałów, a każdemu z nich można nadać wybraną przez siebie nazwę co znacząco upraszcza konfigurację i późniejszą obsługę urządzenia.

 

Przedwzmacniacz ma łącznie 7 wejść analogowych. Są to 2 wejścia symetryczne XLR, 3 wejścia niesymetryczne RCA, a także dwa wejścia gramofonowe, jedno dla wkładek MM i jedno dla wkładek MC. Wejścia gramofonowe mają regulowaną impedancję. Do obsługi sygnałów cyfrowych w C49 służy moduł DA1. Do dyspozycji jest 6 wejść cyfrowych: 2 koncentryczne, 2 optyczne, jedno firmowe MCT (do połączenia z transportami McIntosha) i jedno USB typ B. Moduł DA1 jest wymienny, także w przyszłości będzie można go zastąpić nowszą wersją. Moduł Digital Audio DA1 wyposażony został w 8-kanałowy, 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy, pracujący w trybie Quad Balanced (poczwórnie symetryczny). Obsługuje on format DSD do DSD256 oraz format DXD do 384kHz w celu odtwarzania nagrań o wysokiej rozdzielczości. C49 posiada także po dwa wyjścia symetryczne XLR i niesymetryczne RCA z regulowanym poziomem sygnału. Jest też jedno wyjście RCA o stałym poziomie sygnału. Taki zestaw wyjść ułatwia skonfigurowanie systemów w bi-ampingu. Dostrojenie przedwzmacniacza do źródeł dźwięku ułatwia regulacja barwy pozwalająca na optymalne ustawienie poziomu niskich i wysokich tonów. Regulację barwy można też pominąć.

 

Funkcja Home Theater Pass Through umożliwia bezproblemowe zintegrowanie C49 z posiadanym systemem kina domowego. Przedwzmacniacz obsługuje także funkcje firmowej technologii Power Control i Data Control za pomocą specjalnych portów umieszczonych na tylnej ściance urządzenia. Power Control, umożliwia włączanie lub wyłączanie różnych innych urządzeń McIntosha połączonych w jeden system. Z kolei Data Control pozwala przesyłać komendy z pilota zdalnego sterowania do różnych, połączonych w jeden system, urządzeń. W C49 zastosowano firmowy wzmacniacz słuchawkowy High Drive, który posiada firmowy układ HXD® (Headphone Crossfeed Director), mający na celu stworzenie iluzji odsłuchu z wykorzystaniem konwencjonalnych kolumn głośnikowych. Zastosowany wzmacniacz słuchawkowy umożliwia optymalne wysterowanie większości dostępnych na rynku słuchawek. Układ HXD® można wyłączyć.

 

Na wyposażeniu C49 znajdziemy inteligentny pilot HR085 który standardowo obsługuje wszystkie funkcje przedwzmacniacza ale także można go nauczyć obsługi trzech innych urządzeń innych marek.

 

Wszystkie opisane powyżej technologie zostały umieszczone w urządzeniu o klasycznym wzornictwie typowym dla McIntosha. C49 posiada szklany panel przedni z iluminowanymi na zielono napisami i nazwą producenta. Pokrętła wykończone aluminium oraz srebrne, aluminiowe ramki panelu przedniego uzupełniają ponadczasowy wygląd tego przedwzmacniacza.

 

Dane techniczne C49:

 • Maksymalne napięcie wyjściowe: XLR 16V RMS / RCA 8V RMS
 • Czułość wejściowa: liniowe XLR 900mV / liniowe RCA 450mV / MM 4.5mV / MC 0.45mV
 • Czułość wejścia MC ... 0.45mV
 • Czułość wejścia MM ... 4.5mV
 • Stosunek sygnał/szum: liniowe 100dB / MM 82dB / MC 80dB 
 • Pasmo przenoszenia: +0, -0,5dB  20Hz-20kHz
 • Wzmocnienie napięciowe: liniowe 15dB / MM 40dB / MC 60dB
 • Impedancja wejściowa: liniowe XLR 44kΩ / liniowe RCA 22kΩ
 • Zniekształcenia THD: 0,005%
 • Wymiary (SxWxG): 44.45 x 15.20 x 45.72 cm
 • Waga: 10,4 kg