MC3500 mkIIMC3500 mkIIMC3500 mkIIMC3500 mkII

MC3500 mk.II – monofoniczny,
lampowy wzmacniacz mocy

 

Zainspirowany wzmacniaczem, który zainspirował pokolenie.

 

Nie można zaprzeczyć historycznemu znaczeniu Festiwalu Woodstock Music and Art Fair z 1969 roku. Nigdy wcześniej nie było takiego festiwalu muzycznego, a wielu uważa, że również nigdy później nic takiego nie miało miejsca. Z niespodziewanym tłumem widzów, liczącym ponad 400 tysięcy osób, mogło wiele spraw pójść w złym kierunku i do niektórych z nich doszło. Ale jednym z aspektów tego wydarzenia, niemal powszechnie uznanym za wybitny, było wyjątkowe brzmienie muzyków grających na scenie. Ta niespotykana jakość dźwięku została osiągnięta m.in. dzięki zastosowaniu wzmacniaczy McIntosh MC3500, jedynych użytych w systemie nagłośnienia estradowego podczas Festiwalu w  Woodstock. W następnych latach MC3500 zasilały wiele innych słynnych wydarzeń muzycznych.

 

Podczas imprezy z okazji 50. rocznicy Festiwalu w Woodstock prezes McIntosha – Charlie Randall, zdając sobie sprawę z historycznego znaczenia MC3500, po raz pierwszy zamarzył o przywróceniu go do produkcji. Nie było to łatwe zadanie biorąc pod uwagę, iż został on zaprojektowany ponad 50 lat temu. Ale po ponad dwóch latach prac projektowo-konstrukcyjnych to marzenie stało się rzeczywistością i firma McIntosh może z dumą ogłosić wprowadzenie na rynek monofonicznego lampowego wzmacniacza mocy o symbolu MC3500 Mk II. Monofoniczna lampowa końcówka mocy MC3500 Mk II dysponuje mocą 350 Watów, zainspirowaną mocą oryginalnego MC3500, produkowanego w latach 1968-71, oferując jednocześnie wszystkie udoskonalenia w zakresie wzmacniaczy lampowych opracowane przez firmę McIntosh od końca lat 60-tych. Konstrukcja wzmacniacza została dostosowana do obecnie panujących standardów i nowoczesnych komponentów, aby zapewnić jakość dźwięku godną poprzednika i współdzielić z nim to same oznaczenia modelowe - a wszystko to przy jednoczesnym przestrzeganiu wytycznych oryginalnego projektu w jak największym stopniu. Podobnie jak oryginalny MC3500, MC3500 Mk II wykorzystuje firmowy transformator wyjściowy Unity Coupled Circuit, który pozwala na bezpieczne dostarczenie pełnych 350 Watów do praktycznie każdego głośnika, niezależnie od tego, czy ma impedancję 2, 4 czy 8 Ω.

 

MC3500 Mk II jest zasilany ośmioma lampami próżniowymi EL509S o dużej mocy. Lampy EL509S zostały specjalnie wybrane do tego wzmacniacza ze względu na podobieństwo ich charakterystyki i wielu ich cech do lamp 6LQ6 - tzw. ,,Sweep tubes” - stosowanych w oryginalnym MC3500. Podobnie do 6LQ6, lampa EL509S jest bardzo wytrzymała dzięki solidnej katodzie i związanemu z nią elementowi grzejnemu, co skutkuje wysoką zdolnością prądową anody przekraczającą wartość 1 ampera. Dzięki użyciu lamp próżniowych dużej mocy EL509S, wzmacniacz MC3500 Mk II pozostaje tak wierny, jak to możliwe, oryginalnej konstrukcji MC3500. Ponadto, podobnie jak w oryginalnym MC3500, MC3500 Mk II wykorzystuje dodatkową pętlę sprzężenia zwrotnego w celu zwiększenia liniowości lamp wyjściowych. Podobnie jak oryginalny MC3500, MC3500 Mk II ma w pełni zbalansowaną sekcję sterownika, która wykorzystuje trzy lampy próżniowe 12AX7A i jedną 12AT7. Pierwsza 12AX7A to różnicowy wzmacniacz wejściowy; drugi to bufor/sterownik dla wzmacniacza napięcia; trzeci to wzmacniacz napięcia. Lampa 12AT7 jest buforem/sterownikiem dla lamp wyjściowych EL509S. Wszystkie lampy próżniowe znajdują się za transformatorami zasilającymi i wyjściowymi oraz są chronione klatką wykonaną z solidnego drutu ze stali nierdzewnej, z czarnym wykończeniem malowanym proszkowo. Klatka ochronna jest ukształtowana w taki sposób, iż opatentowane, pozłacane gniazda głośnikowe Solid Cinch™ są łatwo dostępne, nawet po jej zainstalowaniu. Firmowa technologia Power Guard Screen Grid Sensor™ (SGS) została zaimplementowana w MC3500 Mk II. Power Guard SGS zaprojektowana specjalnie dla wzmacniaczy lampowych McIntosha jest podobna do opatentowanej technologii Power Guard® stosowanej we wzmacniaczach tranzystorowych McIntosha. Power Guard SGS pomaga zapobiegać przedwczesnej awarii lamp próżniowych, monitorując prąd siatki ekranującej w wyjściowych lampach próżniowych. Jeśli prąd staje się zbyt wysoki, aktywowany jest obwód w Power Guard SGS, który w czasie rzeczywistym dynamicznie ogranicza sygnał wejściowy, aby lampy próżniowe nadal pracowały na bezpiecznym poziomie. W pełni zbalansowana sekcja układu sterującego MC3500 MK II jest idealnie dopasowana do użytku z Power Guard SGS. Zastosowano także firmową technologię Sentry Monitor™, która monitoruje prąd wyjściowy i wyłącza wzmacniacz, jeśli kiedykolwiek przekroczy on bezpieczny poziom pracy.

 

Podobnie jak oryginalny MC3500, wersja Mk II posiada wskaźnik wychyłowy, chociaż jest on większy i umieszczony centralnie na przednim panelu zamiast przesunięty w lewą stronę. Ułatwia to odczytywanie wskazań i prezentuje się symetrycznie w typowej wersji dwukanałowego systemu stereofonicznego. Zastosowany wskaźnik wychyłowy to wersja wskaźnika mocy wyjściowej DualView™, przy czym górna skala pokazuje moc wyjściową zarówno w watach, jak i decybelach, podczas gdy dolna skala pokazuje czas nagrzewania wzmacniacza. Po włączeniu miernik zaczyna powoli rosnąć; gdy osiągnie 100%, spada z powrotem do zera i wzmacniacz jest gotowy do odtwarzania muzyki. MC3500 Mk II posiada uchwyty takie jak oryginał, ale mają one bardziej ergonomiczny kształt, który jest bardziej przyjazny dla rąk podczas przenoszenia tego ciężkiego (54,9 kg) urządzenia. Podstawa obudowy wykonana jest ze stali nierdzewnej polerowanej na lustrzane wykończenie. Panel przedni jest obrabiany maszynowo z aluminium z satynowym wykończeniem i anodowaniem na złotawy odcień, które naśladuje wygląd i wykończenie oryginalnego MC3500. Przezroczysta szklana szybka zakrywa wskaźnik wychyłowy; a czarny szklany panel na dole mieści pokrętła i podświetlane napisy.

 

Inspirując się oryginalnym wyglądem MC3500, model Mk II wyposażono w dwie boczne szyny wzmacniające w kształcie litery U, które okalają boczne ścianki urządzenia. Wiele oryginalnych egzemplarzy MC3500 często przewożono z miejsca na miejsce, a wspomniane szyny zapewniały ich obudowom zwiększoną odporność i wytrzymałość. Jest to bardzo wyjątkowy element konstrukcyjny, który pragnęliśmy powtórzyć w MC3500 Mk II. W pierwotnym projekcie zastosowano na szynach cztery gumowe nakładki, które pozwalały czasowo ustawić urządzenie w pionie, podczas przygotowań do koncertów. Nakładki były na tyle duże, aby zabezpieczyć tylne ścianki wzmacniaczy przed uszkodzeniem. W MC3500 Mk II także one zostały replikowane. Wzmacniacz wyposażono w pojedyncze wejście i wyjście symetryczne XLR oraz niesymetryczne RCA. Na wyposażeniu MC3500 Mk II znajdują się także gniazda przeznaczone do wysyłania sygnałów sterujących pozwalających na włączanie/wyłączanie innych firmowych urządzeń znajdujących się w posiadanym systemie. Oprócz tego wzmacniacz ma funkcję automatycznego wyłączania po upływie zadanego czasu gdy nie ma sygnału na jego wejściu. Funkcję można dezaktywować przełącznikiem mechanicznym. Inny przełącznik służy do wyboru pomiędzy aktywacją zbalansowanego (XLR) lub niezbalansowanego (RCA) gniazda wejściowego. Oba przełączniki znajdują się na tylnej ściance wzmacniacza. Wejście jest zarówno w postaci symetrycznej jak i niesymetrycznej. Zainstalowano też symetryczne i niesymetryczne wyjście do tworzenia konfiguracji wielowzmacniaczowych, jak choćby bi-amping czy tri-amping.

 

MC3500 Mk II to zarówno na wskroś nowoczesny, jak i na wskroś retro wzmacniacz. Został on zainspirowany wzmacniaczem, który pomógł zainspirować pokolenie. Może być użytkowany z szerokim spektrum przedwzmacniaczy, gramofonów, odtwarzaczy CD, streamerów, zestawów  głośnikowych i innych produktów w celu stworzenia najwyższej jakości domowego systemu audio.

 

 

Dane techniczne MC3500 Mk II:

 • Moc wyjściowa ... 350W @ 2, 4 lub 8 omów
 • Zniekształcenia THD ... maks. 0.3% dla mocy od 250mW do mocy nominalnej, 20Hz - 20kHz
 • Odstęp sygnał/szum poniżej mocy nominalmej ... 120dB
 • Czułość wejściowa: 3,8V na XLR | 1,9V na RCA
 • Dynamic Headroom ... 2.4dB
 • Współczynnik tłumienia ... >25 szerokopasmowy
 • Pasmo mocy ... 20Hz - 20kHz
 • Pasmo przenoszenia ... +0, -0.5dB 20Hz - 20kHz | +0, -3.0dB 10Hz - 70kHz
 • Wymiary SxWxG ... 45.7 x 30 x 54.9 cm
 • Waga ... 54.9 kg
 • Waga z opakowaniem: 66,7 kg