McIntosh MC901McIntosh MC901McIntosh MC901

Mc Intosh MC901
referencyjna, lampowo-tranzystorowa
monofoniczna końcówka mocy

 

Firma McIntosh udoskonala konstrukcję wzmacniaczy lampowych od lat 40. XX wieku, a wzmacniaczy tranzystorowych od lat 60. XX wieku. Nasze wzmacniacze były używane podczas wielu historycznych wydarzeń, takich jak zaprzysiężenia prezydentów USA i festiwal Woodstock, a także w legendarnych systemach nagłośnienia koncertów - Grateful Dead Wall of Sound i Despacio. To z tego wyjątkowego dziedzictwa wywodzi się jedyny w swoim rodzaju wzmacniacz audio, którego konstrukcja stanowi spełnienie naszych marzeń i snów. Jego unikalna budowa umożliwia jak najbardziej optymalne sterowanie jednej kolumny w bi-ampingu. Tym wzmacniaczem jest lampowo-tranzystorowa końcówka mocy McIntosh MC901. MC901 to unikalny referencyjny wzmacniacz monofoniczny, którego zadaniem jest doskonałe wysterowanie pojedynczej kolumny głośnikowej. Jego sekcja lampowa oferuje 300W mocy i przeznaczona jest do obsługi tonów średnich i wysokich. Natomiast 600-watowa sekcja tranzystorowa ma na celu optymalne odtwarzanie pasma niskich tonów.

 

Sekcja lampowa posiada 8 lamp wyjściowych KT88, a także 4 lampy 12AT7 i dwie 12AX7A. W jej konstrukcji zastosowano opatentowany firmowy transformator wyjściowy (Unity Coupled Circuit) oparty na technologii z 1949 roku, stanowiącej technologiczną podstawę powstania marki. Pełna lampowa moc 300W, jest tradycyjnie dla McIntosha, dostępna zarówno na obciążeniu 2Ω, 4Ω jak i 8Ω. Z kolei najwyższej jakości sekcja tranzystorowa wykorzystuje Autoformery™ - słynne firmowe transformatory wyjściowe, optymalnie dopasowujące impedancję wyjścia do oporności kolumn. Dzięki Autoformerom™ potężna moc 600W pozostaje niezmienna dla obciążeń 2Ω, 4Ω i 8Ω. Wysokoprądowe tranzystory są chłodzone przez radiatory McIntosh Monogrammed Heatsinks™ ozdobione monogramem ,,Mc". W sekcji tranzystorowej zastosowano sprawdzoną firmową technologię Quad Balanced co skutkuje redukcją zakłóceń i znaczącym zmniejszeniem zniekształceń sygnału. Technologia Quad Balanced składa się z dwóch pełnych układów wzmocnienia dźwięku. Każdy z nich posiada dwa niezależne wzmacniacze w układzie push-pull, będące swoim lustrzanym odbiciem. Ich układy wyjściowe są połączone dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii transformatorów wyjściowych - McIntosh Output Autoformer™. Za referencyjny bas MC901 odpowiada sekcja tranzystorowa. Obie sekcje zaprojektowano do synergicznej współpracy, a każda z nich posiada swoje własne układy dyskretne w zasilaniu, co skutkuje odtwarzaniem dźwięku o referencyjnej jakości w pełnym paśmie przenoszenia.

 

W 300-watowej sekcji lampowej MC901 zastosowano po raz pierwszy wśród wzmacniaczy marki McIntosh, nowy firmowy układ zabezpieczający o nazwie Power Guard Screen Grid Sensor™ (SGS). Power Guard SGS™ pomaga zapobiegać przedwczesnemu uszkodzeniu lamp monitorując prąd siatki w wyjściowych lampach KT88. Gdy ów prąd stanie się zbyt duży, specjalny układ ochronny Power Guard SGS™ zostanie aktywowany, aby na bieżąco, dynamicznie tłumił sygnał celem stabilizacji pracy lamp na bezpiecznym poziomie. Z kolei Sentry Monitor™ to działający bez bezpieczników firmowy układ odłączający stopień wyjściowy w przypadku zwarcia - automatycznie przestawia się ona do normalnej pracy gdy problem zostanie usunięty. Przed powstaniem MC901 stosowanie bi-ampingu wymagało użycia dwóch oddzielnych wzmacniaczy, zastosowania zewnętrznej zwrotnicy oraz wykonania wielu prób i korekcji błędów w celu poprawnej konfiguracji całego systemu wzmocnienia. MC901 likwiduje powyższe utrudnienia, dzięki posiadaniu regulowanej wewnętrznej zwrotnicy, której bezproblemowa konfiguracja jest dokonywana za pomocą pokręteł umieszczonych na górnej obudowie urządzenia, umożliwiających dostosowaną do indywidualnych preferencji optymalizację jakości pracy obu sekcji monobloków. Każda sekcja posiada swój regulator wzmocnienia z nastawami w zakresie od -6dB do +3dB. MC901 oferuje także możliwość podania sygnału bezpośrednio na wejścia każdej z sekcji wzmacniacza, z pominięciem filtrów.

 

Tak jak niemal każdy ze wzmacniaczy McIntosha, MC901 został wyposażony w podświetlany na niebiesko, ikoniczny watomierz. Jednak tym razem jest to Dual View - zupełnie nowy rodzaj wychyłowego miernika mocy, dysponujący dwoma wskazówkami i dwoma skalami umieszczonymi w jednym oknie. Dzięki temu nowemu rozwiązaniu prezentowana jest zarówno aktualna realna moc 300W sekcji lampowej jak i 600W sekcji tranzystorowej, zaś oba wskaźniki wychyłowe są od siebie całkowicie niezależne. Natomiast charakterystyczne niebieskawe podświetlenie można wyłączyć w dowolnej chwili. Monobloki MC901 wyposażono w wejścia zarówno w postaci symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA. Do dyspozycji jest jedno wejście wspólne dla obu sekcji, jak również osobne wejścia dla poszczególnych sekcji.

 

Do podłączania kolumn służą pozłacane, opatentowane terminale Solid Cinch™. Każda z sekcji ma po trzy pary terminali dla obsługi różnych impedancji obciążeń (2Ω, 4Ω i 8Ω). Na wyposażeniu MC901 znajdują się gniazda przeznaczone do wysyłania sygnałów sterujących pozwalających na włączanie/wyłączanie innych firmowych urządzeń znajdujących się w posiadanym systemie. Oprócz tego wzmacniacz ma funkcję automatycznego wyłączania po upływie zadanego czasu gdy nie ma sygnału na jego wejściu. Pomimo tego, iż MC901 różni się wyglądem od wcześniejszych konstrukcji McIntosha, szybkie spojrzenie na jego obudowę ujawnia elementy wzornicze charakterystyczne dla produktów tej marki. W górnej części obudowy wyróżnia się seria czarnych szklanych płytek prezentujących diagramy układów wzmacniacza oraz jego specyfikację techniczną. Płytkę z nazwą urządzenia otacza srebrny, aluminiowy pierścień, którego wykonanie i kolorystyka idealnie współgra z elementami ozdabiającymi front wzmacniacza. Dodatkowo, stylizowany napis ,,McIntosh 901" jest widoczny po jego bokach. Elementy firmowej stylistyki, takie jak klasycznie wykończone gałki, polerowana stal nierdzewna oraz niebieskawe podświetlenie watomierzy diodami LED dopełniają imponującą prezencję referencyjnych monobloków firmy McIntosh.
 

 

Dane techniczne :

 • Moc sekcji tranzystorowej: 600W przy 2Ω, 4Ω lub 8Ω
 • Moc sekcji lampowej: 300W przy 2Ω, 4Ω lub 8Ω
 • Impedancja wejściowa: 22kΩ (zarówno dla RCA jak i XLR)
 • Czułość wejściowa sekcji tranzystorowej: 4,8V na XLR | 2,4V na RCA
 • Czułość wejściowa sekcji lampowej: 3,4V na XLR | 1,7V na RCA
 • Zniekształcenia THD sekcji tranzystorowej: 0,005% dla mocy od 250mW do mocy znamionowej, 20Hz-20kHz
 • Zniekształcenia THD sekcji lampowej: 0,5% dla mocy od 250mW do mocy znamionowej, 20Hz-20kHz
 • Stosunek sygnał/szum sekcji tranzystorowej: 122dB
 • Stosunek sygnał/szum sekcji lampowej: 112dB
 • Dynamic Headroom sekcji tranzystorowej: 2,5dB
 • Dynamic Headroom sekcji lampowej: 1,2dB
 • Damping Factor sekcji tranzystorowej: >40
 • Damping Factor sekcji lampowej: >18
 • Pasmo mocy (obie sekcje): 20Hz - 20kHz
 • Pasmo przenoszenia sekcji tranzystorowej: 20Hz-20,000Hz (+0, -0.25dB) | 10Hz - 100,000Hz (+0,-3dB)
 • Pasmo przenoszenia sekcji lampowej: 20Hz-20,000Hz (+0, -0.5dB) | 10Hz - 70,000Hz (+0,-3dB)
 • Wymiary (S x W x G): 44.45 x 33.7 (ze stopkami) x 74.9cm
 • Waga: 81.6 kg