Lyra Etna - asymetryczna
wkładka gramofonowa typu MC

 

Firma Lyra po raz kolejny skupiła na sobie oczy miłośników analogu dzięki wprowadzeniu na rynek wkładki gramofonowej Etna. Współdzieląc swoją nazwę z majestatycznym sycylijskim wulkanem, wkładka Etna jest wyjątkowym arcydziełem techniki gramofonowej, który łączy w sobie wieloletnią tradycję produktów firmy Lyra z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi stworzonymi przez konstruktora Jonathana Carr. 

 

Centralną część Etny wykonano z tytanu ale w przeciwieństwie do słynnego modelu Atlas, środkowy rdzeń otoczony jest zewnętrzną obudową z najwyższej jakości polerowanego i anodyzowanego na czarno aluminium. Obie części wkładki są ze sobą ściśle połączone za pomocą kontrolujących rezonanse prętów i wykonanych ze stali nierdzewnej tulejek. Jest to rozwiązanie zbliżone do zastosowanego w modelu Skala ale dużo bardziej udoskonalone w zakresie sztywności jak i polepszonej charakterystyki tłumienia. Zaletą takiej skomplikowanej kompozytowej konstrukcji jest brak pojedynczej sygnatury dźwiękowej wynikającej z zastosowania w konstrukcji tylko jednego materiału. Dzięki temu składniki materiałowe nie definiują dźwięku samej wkładki.

 

Asymetryczna konstrukcja Etny charakteryzuje się niesymetrycznością struktury lewej i prawej strony wkładki, która zapobiega powstawaniu fal stojących we wnętrzu jej obudowy, tworząc mniej rezonującą i bardziej neutralną obudowę. Poza tym, asymetryczna konstrukcja równoważy ciężar systemu mocowania przedniego magnesu, w taki sposób, iż ten nie znajduje się w jednej linii z mocowaniem wspornika. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje solidne połączenie pomiędzy mocowaniem wspornika a główką ramienia, umożliwiające pozbycie się wibracji, w momencie gdy te zamieniają się w sygnał elektryczny, powodując dalsze ograniczenie rezonansów.

 

Lyra pozostaje jedynym producentem wkładek, który montuje wspornik bezpośrednio do wnętrza obudowy wkładki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jednolitego i całkowicie sztywnego połączenia pomiędzy nim a główką ramienia. Efektywność tego rozwiązania została poprawiona dzięki asymetrycznej budowie Etny. 

 

Etna posiada wspornik wykonany z boru powlekanego diamentem. W przeciwieństwie do typowego kwadratowego kształtu, cewka posiada formę zbliżoną do ,,X” pozwalając każdemu ze stereofonicznych kanałów pracować z większą wzajemną niezależnością. Takie rozwiązanie oferuje mniejsze zniekształcenia, poprawę odczytu, ściślejsze dopasowanie i separację kanałów.

 

Etna korzysta z firmowej technologii ,,New Angle”, która dokonuje pre-biasu cewek, aby były w doskonały sposób ustawione względem przedniego i tylnego magnesu, kiedy ma miejsce odtwarzanie płyty winylowej. Takie rozwiązanie wyrównuje rozbieżności w pionowej i poziomej zdolności wychylenia igły gramofonu, umożliwiając jednocześnie cewkom poruszanie się z łatwością we wszystkich kierunkach, w celu uzyskania optymalnej jakości brzmienia.

 

W związku z wprowadzeniem na rynek Etny, model Titan zostaje wycofany z produkcji. Obecnie produkowane modele wkładek gramofonowych firmy Lyra to: Delos, Kleos, Skala, Etna i Atlas. 

 

Etna jest drugą w hierarchii wkładką gramofonową Lyra, a jej odsłuchy wskazują na wyjątkowość oferowanego przez nią brzmienia, na poziomie typowym dla referencyjnych wkładek konkurencyjnych firm. Atlas charakteryzuje się bardzo wyrafinowanym, eleganckim i zmysłowym dźwiękiem podczas gdy Etna prezentuje bardziej towarzyskie usposobienie. Wierzymy, iż wybór pomiędzy tymi dwoma wyjątkowo niezwykłymi produktami będzie bazował na osobistych preferencjach i na idealnym dopasowaniu danej wkładki do posiadanego systemu.

 

Dla wielu klientów Etna będzie idealną wkładką gramofonową, która stanie się ich ulubioną Lyrą. 

 

Dane techniczne wkładki Lyra Etna:
Typ: MC o średniej masie i niskiej impedancji
Cewki: dwuwarstwowe, miedź 6N, karkas o przekroju krzyża z chemicznie oczyszczonego żelaza, impedancja własna 4.2Ω, indukcyjność 11uH
Pasmo przenoszenia: 10-50 000 Hz
Separacja między kanałami: 35 dB lub więcej dla 1 kHz
Podatność: około 12 x 10-6cm/dyna dla 100Hz
Napięcie wyjściowe: 0,56mV@5cm/s, 0-max, 45 stopni (płyta testowa CBS)
Impedancja wewnętrzna: 1 Ω (DCR)
Zakres nacisku: 1,68-1,78g (1,72 g rekomendowany nacisk)
VTA: 20 stopni
Waga: 9,2 g