Lyra Atlas Lambda

LYRA Atlas Lambda - referencyjna
wkładka gramofonowa MC

 

 

Atlas λ Lambda to nowa, flagowa wkładka gramofonowa japońskiej firmy Lyra. Dlaczego jest asymetryczna? Dzięki dosłownemu przesunięciu stojących na drodze do znakomitego brzmienia „barier” obecnych we wszystkich innych wkładkach, udało się uzyskać szereg istotnych korzyści.

Po pierwsze, różnie ukształtowane struktury po lewej i prawej stronie korpusu wkładki tłumią powstawanie wewnętrznych fal stojących, co daje znaczną redukcję podbarwień powodowanych przez rezonanse. Po drugie, asymetryczna konstrukcja odsuwa przedni nośnik magnesu i jego mocowanie w ten sposób, że nie znajduje się on na linii wspornika. Otwiera to bezpośrednie, solidne połączenie pomiędzy wspornikiem a główką ramienia, dzięki czemu wibracje ze wspornika mogą być szybko wchłonięte kiedy tylko zostały przekształcone w sygnał elektryczny, co znowu tłumi powstałe rezonanse. Lyra nadal jest jedynym producentem wkładek mocującym wspornik bezpośrednio do korpusu wkładki aby stworzyć sztywne, pozbawione nieciągłości połączenie pomiędzy układem wspornika i główką ramienia. Efektywność tego rozwiązania jest dodatkowo wzmocniona dzięki asymetrycznej strukturze Atlas λ Lambda. Kontrola pasożytniczych rezonansów jest dodatkowo wspomagana przez zastosowanie zwężonego obszaru mocowania, co ściślej łączy wkładkę  Atlas λ z główką i ułatwia transfer energii drgań do ramienia. Atlas λ Lambda wykorzystuje podwójny układ magnetyczny bez jarzma, powlekany diamentami wspornik z borowego pręta  a także igłę contact-line o zmiennym promieniu z poprzedniej wersji Atlasa.

Atlas λ Lambda wykorzystuje technologię Lyra New Angle, która wstępnie odchyla mechanicznie cewki sygnałowe aby zgrały się one idealnie z przednimi i tylnymi magnesami w trakcie odtwarzania płyty. Wyrównuje to rozbieżności w pionowej i poziomej podatności i pozwala cewkom Atlas λ Lambda poruszać się z jednakową łatwością we wszystkich kierunkach dla osiągnięcia jak najlepszych wyników. Rzadko wymienianym, a jednak kluczowym czynnikiem definiującym osiągi i brzmienie wkładki gramofonowej jest system zawieszenia i tłumienia. Materiał, wymiary i konstrukcja wspornika wpływają na brzmienie na różne sposoby i jeśli tłumiki oraz zawieszenie nie zostaną dopasowane do danego wspornika, to brzmienie i osiągi nie będą optymalne. Dla modeli New Angle marki Lyra wprowadzonych dekadę temu (Delos, Kleos, Etna, Atlas) opracowano zwężające się tłumiki aby w pozycji spoczynkowej wspornik był odchylony do dołu, a po przyłożeniu siły nacisku (VTF) cewki znalazły się we właściwym położeniu względem magnesów kiedy wkładka jest już w pozycji do odtwarzania. Nasze badania tłumików i zawieszenia doprowadziły nas na nowy poziom – Lambda.

W przypadku Lambda zwężające się tłumiki wkładek New Angle są rozdzielone na płaskie dyski elastomerowe (dla tłumienia) i dodatkową podtrzymującą „poduszkę” służącą jako element wstępnie obciążający wspornik. Ten podział pozwala na stosowanie bardziej wyspecjalizowanych materiałów lepiej dopasowanych do swoich zadań. Dlatego Atlas Lambda zachowuje zalety technologii New Angle (kąty cewek i magnesów zgrywają się kiedy wkładka znajdzie się w pozycji do odtwarzania), ale stabilność i osiągi brzmieniowe są znacznie poprawione.

Atlas λ Lambda wykorzystuje korpus pieczołowicie wyrzeźbiony ze sztaby litego tytanu w procesie obejmującym zarówno obróbkę kontaktową (dla części zewnętrznej) jak i obróbkę bezkontaktową (dla struktur wewnętrznych). Dzięki temu, że większość powierzchni korpusu wkładki Atlas λ Lambda jest nierównoległa (unika się wymiarów będących wielokrotnościami innych wymiarów) oraz dzięki dodaniu wstępnie naprężonego systemu kontroli rezonansów, rezonanse został jeszcze bardziej zredukowane. Gorąco wierzymy, że Atlas λ Lambda to istotny krok naprzód w technice odtwarzania płyt gramofonowych.

Specyfikacje Lyra Atlas λ Lambda

  • Projektant: Jonathan Carr
  • Wykonawca: Yoshinori Mishima
  • Typ: Wkładka o średniej masie, średniej podatności, z niskoimpedancyjną ruchomą cewką
  • Igła: Zaprojektowana przez Lyrę, o wydłużonym śladzie, ze zmiennym promieniem, typu line-contact, z litego diamentu (wymiary bloku 0,08w x 0,12d x 0,5h mm, wymiary profilu 3μm×70μm), montowana w szczelinie
  • System wspornika: Pokryty diamentem lity pręt z boru z krótkim jednopunktowym zawieszeniem, bezpośrednio montowany w korpusie wkładki z pomocą wysokociśnieniowego systemu knife-edge
  • Korpus: Asymetrycznie obrobiony tytan z syntetycznym kompozytem z kamienia szlachetnego
  • Cewki: 2-warstowe, z miedzi wysokiej czystości 6N, chemicznie oczyszczany karkas żelazny o wysokiej czystości w kształcie krzyża, impedancja własna 4.2 oma, indukcyjność 11μH
  • Napięcie wyjściowe: 0.56 mV@5 cm/sek., od zera do szczytu, 45 stopni (płyta testowa CBS, inne płyty testowe mogą zmienić wyniki)
  • Zakres częstotliwości: 10Hz-50kHz
  • Separacja kanałów: Powyżej 30dB dla 1kHz
  • Podatność: około 12*10-6 cm/dyn dla 100 Hz
  • Korpus wkładki: Jednoczęściowy, wykonany poprzez obrobienie bloku tytanu. Obszar kontaktu z główką o zmniejszonej powierzchni i podwyższonym ciśnieniu. Kształt w przeważającej mierze nierównoległy i asymetryczny. Mechanizm kontroli rezonansów. Korpus gwintowany bezpośrednio dla śrub mocujących.
  • Śruby montujące wkładkę: 2.6 mm, skok 0.45, standard JIS
  • Odległość od otworów montażowych do końcówki igły: 9.5 mm
  • Masa wkładki (bez osłony igły): 11.6g
  • Zalecana siła nacisku: 1.62 - 1.72g
  • Zalecane obciążenie przy podłączeniu do wejścia gramofonowego MC: 104-887 ohma (szczegółowe wskazówki w instrukcji obsługi, ostateczne dopasowanie w drodze odsłuchu)
  • Zalecane obciążenie poprzez transformator dopasowujący: Należy użyć transformatora zaprojektowanego dla impedancji wkładki 3-6 omów (wyjście transformatora należy podłączyć do wejścia MM RIAA 10kohm-47kohm, najlepiej przy pomocy krótkiego kabla o niskiej pojemności)
  • Zalecane ramiona: Ramiona o średniej lub średnio-wysokiej masie, czyli większość ramion dostępnych na rynku