ECG-1ECG-1ECG-1

ECG-1
GRAMOFON FIRMY ELECTROCOMPANIET

 

Electrocompaniet, firma produkująca sprzęt audio High-End od ponad 40 lat, ma przyjemność zaprezentować swój pierwszy w historii gramofon – ECG-1. W czasach gdy ogólny trend sprzętu hi-fi to urządzenia odtwarzające cyfrowe pliki audio, płyty winylowe oraz gramofony zdobywają sobie coraz więcej entuzjastów w sektorze High-End audio.

 

W przeciwieństwie do większości naszej konkurencji, nie zdecydowaliśmy się na powierzenie zaprojektowania i wytwarzania naszego gramofonu firmie zewnętrznej lecz sami opracowaliśmy oraz wdrożyliśmy do produkcji ECG-1. Gramofon ten powstaje w naszej nowoczesnej fabryce znajdującej się w Norwegii. Szczególną uwagę zwracamy na wszystkie najważniejsze elementy składowe ECG-1: obudowę, talerz, silnik i ramię.
 

Pod względem jakości dźwięku jak i wyglądu ECG-1 pasuje w 100% do innych urządzeń z serii Classic Line. W połączeniu z naszym nowym przedwzmacniaczem gramofonowym ECP -2 uzyskacie prawdziwe brzmienie, typowe dla marki Electrocompaniet.
 

OBUDOWA GRAMOFONU: ECG-1 to gramofon, którego plinta posiada trójwarstwową konstrukcję przekładkową/kanapkową (tzw. sandwich) wykonaną z akrylu i aluminium, wykorzystującą naturalne właściwości tłumiące akrylu oraz sztywność aluminium. Zastosowanie zróżnicowanych materiałów skutkuje dalszym zwiększeniem właściwości tłumiących ECG-1 co powoduje, iż nie ma on problemów z występowaniem zjawiska rezonansu.
 

TALERZ: ECG-1 jest wyposażony w akrylowy talerz, którego struktura jest zbliżona do winylu używanego w tłoczeniu płyt analogowych. Płyta powinna być położona bezpośrednio na powierzchni talerza, bez stosowania jakichkolwiek mat gramofonowych. Takie postępowanie zapewnia optymalne i mocne połączenie dwóch elementów, skutkujące uzyskaniem efektu ,,spoistości” płyty z talerzem. Akryl zastosowany w talerzu ECG-1 dysponuje dobrym wewnętrznym tłumieniem, dzięki czemu nie będzie ,,dzwonił” tak jak to się zdarza niektórym metalowym talerzom.
 

SILNIK: ECG-1 dysponuje asynchronicznym silnikiem 24V AC, którego obroty są płynnie sterowane przez dwufazowy kontroler. Silnik na prąd zmienny (AC) jest nadzwyczaj precyzyjny, a jego budowa nie posiada nadmiernego skomplikowania konstrukcyjnego typowego dla silników na prąd stały (DC) i ich sterowania.
 

RAMIĘ: ECG-1 posiada ramię Jelco SA-750EB, które może współpracować z wkładkami o masie od 4 do 12 gramów.

 

Dane techniczne:

  • Prędkości obrotowe: 33 i 1/3 / 45 / 78 obr./min
  • Długość ramienia: 258 mm
  • Waga gramofonu: 13 kg
  • Waga silnika: 1,3 kg
  • Waga talerza: 2,8 kg
  • Wymiary (S x W x G): 46,5 cm x 15,3 cm x 36,0 cm
  • Masa wkładki: 4-12 g