MAC7200MAC7200MAC7200MAC7200

Amplituner
McIntosh MAC7200

 

 

McIntosh MAC7200 to najnowszy amplituner z wymiennym modułem przetwornika cyfrowo-analogowego i wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym dla wkładek MM/MC. McIntosh produkuje tunery radiowe już od lat 50. XX wieku i wciąż  korzysta z bogatego doświadczenia firmy w tej dziedzinie. Przez cały ten czas tego rodzaju produkty były dumą  firmy. Na przykład w roku 1972 powstał model MR78, który szybko stał się ponadczasowym klasykiem na rynku audio i obecnie jest poszukiwany przez kolekcjonerów. Wbudowany w MAC7200 moduł radiowy czerpie wzorce od swoich słynnych przodków. Jest to najwyższej jakości urządzenie pozwalające na odbiór stacji radiowych nadawanych na falach AM/FM. Obsługa systemu RDS umożliwia wyświetlanie informacji o słuchanych utworach i wykonawcach. Monitor jakości sygnału radiowego wyświetla poziom zakłóceń z odbić oraz szumów, co pomaga w optymalizacji ustawienia anteny. Osobne gałki PRESET i TUNING ułatwiają obsługę radia. MAC7200 oferuje miłośnikom radia najlepszą jakość odbioru, charakterystyczną dla wszystkich komponentów firmy McIntosh. Kolejnym udogodnieniem zainstalowanego modułu jest możliwość zaprogramowania 20 stacji radiowych dla każdego z obsługiwanych pasm. Dla pasma FM jest wejście typu F o impedancji 75Ω. Natomiast dla AM jest wejście RJ45 do współpracy z załączoną anteną McIntosh RAA2 Remote AM Antenna. Wersja europejska odbiera zakres FM 87.5-108 oraz zakres AM 522-1602kHz.

 

MAC7200 to amplituner który dysponuje dostateczną mocą aby skutecznie i bezpiecznie wysterować praktycznie każde kolumny. Zastosowanie światowej sławy technologii McIntosh Output Autoformer®, zapewnia głośnikom pełne 200W mocy, niezależnie od ich impedancji. Wyjątkowe doświadczenie firmy McIntosh w zakresie projektowania i wytwarzania transformatorów stało się już legendą w przemyśle audio. Urządzenie pochodzi z najnowszej linii produktów firmy McIntosh posiadających supernowoczesny, cyfrowy moduł Digital Audio DA1. Wszystkie wejścia cyfrowe umieszczono w osobnym module DA1. Moduł ten będzie można w przyszłości wymienić na nowszą wersję. Konwersję cyfrowo-analogową wykonuje 8-kanałowy, 32-bitowy układ zaaplikowany w konfiguracji Quad Balanced (poczwórny-symetryczny). Łącznie jest 6 wejść cyfrowych. Są to 2 wejścia koncentryczne, 2 optyczne, jedno USB i jedno firmowe MCT do połączenia z transportem SACD/CD MCT450. Wejścia koncentryczne i optyczne obsługują sygnały do 24-bitów/192kHz. Natomiast asynchroniczne wejście USB przyjmuje sygnał PCM do 32-bitów/384kHz, DXD 384kHz oraz DSD aż do DSD256.

 

Wraz z postępem technologii cyfrowej modułowa konstrukcja DA1 umożliwia w przyszłości jego wymianę na  kolejną generację. Dzięki takiej opcji, zakup MAC7200 to doskonała inwestycja na wiele lat, ponieważ nowy amplituner McIntosha to tak naprawdę połączone w jednym urządzeniu najwyższej jakości układy końcówki mocy, przedwzmacniacza, analogowego tunera FM/AM, modułowego przetwornika cyfrowo-analogowego i przedwzmacniacza gramofonowego dla wkładek MM i MC. Sekcja przedwzmacniacza umożliwia w sumie podłączenie aż 14 urządzeń. Dla obsługi sygnałów analogowych przeznaczono 1 wejście symetryczne XLR i 5 wejść niesymetrycznych RCA. Wzmacniacz wyposażono także w niesymetryczne gniazda umożliwiające podłączenie zewnętrznej końcówki mocy. Zastosowano dwie pary wyjść liniowych, jedno ze stałym poziomem i drugie z regulacją natężenia sygnału.  

 

MAC7200 oferuje na tyle wystarczającą ilość połączeń i nowoczesnej technologii, aby cała posiadana muzyka oraz źródła dźwięku mogły być jednocześnie podłączone, zapewniając doskonałe brzmienie. Użytkownik może nadawać nazwy wszystkim wejściom. Każde wejście jest niezależne i wszystkie wejścia są zawsze dostępne niezależnie od sposobu podłączenia źródeł. Dwa dedykowane przedwzmacniacze gramofonowe dla wkładek MM i MC mogą być idealnie dostrojone do konkretnej wkładki, umożliwiając odkrycie na nowo posiadanej kolekcji płyt winylowych.

 

Nowy, wbudowany wzmacniacz słuchawkowy High Drive, oferuje wyższy poziom wzmocnienia. Został on zoptymalizowany do pracy z praktycznie wszystkimi dostępnymi na rynku słuchawkami, czego efektem stało się uzyskanie najwyższej jakości wrażeń odsłuchowych.  Posiada on na wyposażeniu układ HXD® (Headphone Crossfeed Director), który ma na celu stworzenie iluzji odsłuchu z wykorzystaniem konwencjonalnych kolumn głośnikowych. Zastosowany wzmacniacz słuchawkowy umożliwia optymalne wysterowanie większości dostępnych na rynku słuchawek. Wyjście słuchawkowe posiada gniazdo jack 6,3 mm i jest przystosowane do słuchawek o impedancji 20Ω-600Ω. 

 

Funkcja Home Theater Pass Thru oznacza tryb pracy wzmacniacza, w którym regulacja głośności przestaje działać, a wzmacniacz staje się wówczas końcówką mocy. Dzięki temu istnieje możliwość idealnego zintegrowania MAC7200 z posiadanym systemem kina domowego. Zaimplementowano regulatory barwy (tony niskie i wysokie), które mogą być pominięte. Tradycyjnie dostępne są gniazda dla przekazu sygnałów zdalnego sterowania, gniazda wyzwalaczy i gniazda do transmisji danych. Zastosowano zaawansowane, wysokoprądowe tranzystory wyjściowe które zapewniają  eliminację opóźnienia w uzyskaniu równowagi termicznej, czyli wzmacniacz brzmi dobrze zaraz po uruchomieniu, bez konieczności dłuższego rozgrzewania. MAC7200 wyposażono w nowe mikroprocesory odpowiedzialne za kluczowe funkcje sterujące pracą urządzenia. Dokonano również wielu innych ulepszeń mających na celu uzyskanie jak najlepszego brzmienia.

 

Amplituner posiada układy zabezpieczeń i monitorowania pracy wzmacniacza. Power Guard monitoruje i dopasowuje przebieg sygnału aby uniknąć wyraźnych zniekształceń i obcinania sygnału. Sentry Monitor to działający bez bezpieczników układ odłączający stopień wyjściowy w przypadku zwarcia - automatycznie przestawia się ona do normalnej pracy gdy problem zostanie usunięty. Kolejną nowością jest zastosowanie radiatorów McIntosh Monogrammed Heatsinks™ charakteryzujących się umieszczonym na nich monogramem ,,Mc". Dzięki zastosowaniu w nich materiałów o najwyższej jakości, zwiększono efektywność odprowadzania ciepła ze wzmacniacza. MAC7200 zaprojektowano zgodnie z klasycznym dla McIntosha wzornictwem, włączając w to szklany panel czołowy o czarnym wykończeniu oraz błękitne podświetlenie wskaźników wychyłowych (watomierzy). Natomiast tradycyjnie na zielono iluminowane są logo producenta i napisy umieszczone na panelu przednim.

 

 

Dane techniczne:
200 Watów przy 8/4/2 Ohma
Moduł tunera radiowego AM/FM
Obsługa systemu RDS umożliwia wyświetlanie informacji o słuchanych utworach i wykonawcach
Autoformery – najsłynniejsze transformatory firmy McIntosh
Układ Power Guard® - chroni przed przesterowaniem
Podświetlane wskaźniki mocy wyjściowej
Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) obsługujący na wejściu USB sygnał PCM do 32 Bit/384 kHz i DXD 384kHz oraz sygnał DSD aż do DSD256
Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) obsługujący częstotliwość próbkowania do 24 Bit/192 kHz na wejściach cyfrowych: koncentrycznym i optycznym
Firmowe wejście MCT (DIN) umożliwiające podłączenie transportu CD/SACD MCT-450
Liczne wejścia cyfrowe: asynchroniczne USB, 2 koaksjalne, 2 optyczne i MCT (DIN)
Wzmacniacz gramofonowy MC/MM z regulacją ustawień
Wzmacniacz słuchawkowy z układem HXD® (Headphone Crossfeed Director)
Regulacja barwy dźwięku
Poziom zniekształceń harmonicznych: 0.005%
Wymiary (WxSxG): 194 x 445 x 559 mm (łącznie z wystającymi elementami)
Waga: 34,1 kg